Znečištěné ovzduší trápí střední a severní Moravu i Liberecko

Obyvatelům některých částí Česka stále znepříjemňuje život výrazně zhoršené ovzduší. Meteorologové naměřili nadlimitní koncentrace polétavého prachu na Olomoucku, špatně se dýchá na Ostravsku i v Praze. A zlepšení zatím očekávat nelze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smogem zahalené Brno | Foto: ČTK

„Meteorologická situace bude neměnná, pro obyvatele byl proto vyhlášen stav upozornění. Měli by omezit pohyb venku, zvláště v ranních a večerních hodinách, kdy bývají koncentrace nejvyšší. Omezena by měla být i větší fyzická aktivita venku, sport a těžší práce. Větrat by se mělo jen krátce,“ doporučuje Věra Popelková z odboru životního prostředí Olomouckého kraje.

Na střední Moravě je nejhorší situace v Přerově, Prostějově a Olomouci. Smog překvapil i jižní Moravu, kde se obvykle problémy se znečištěným ovzduším téměř nevyskytují, v Brně byl dokonce vyhlášen signál upozornění.

V Moravskoslezském kraji je nejhorší situace v Bohumíně, na Ostravsku a Karvinsku platí už od úterý signál regulace. Podniky nejvíce znečišťující ovzduší tak musí dodržovat ekologická opatření.

Už třetí den je zhoršená kvalita ovzduší také v Praze, například na Smíchově byl limit polétavého prachu překročen zhruba dvojnásobně.

Lidé by proto podle meteorologů měli snížit vlastní produkci emisí například tím, že nebudou spalovat odpady a nekvalitní paliva a dají přednost MHD před použitím osobních automobilů. Inverzní počasí, které kvalitu ovzduší nejvíce ovlivňuje, vydrží v Česku podle předpovědi ještě nejméně týden.

Gabriela Adámková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme