Zničenou lávku v Chrastavě nahradí transbordér

Transbordér je technické zařízení, které se používalo v minulosti například v přístavech. S vývojem moderní techniky se na něj zapomnělo. Nyní přichází znovu na scénu a to v oblastech, které letos v létě zasáhly povodně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodně srpen 2010

povodně srpen 2010 | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Velký transbordér postavil i Gustav Eiffel v přístavu Marseille. Tam, kde se kvůli plavbě lodí nemohl postavit most, umožňovalo toto zařízení přepravu lidí i nákladu z jednoho břehu na druhý.

Zařízení, které připomíná lanovku nebo visutý přívoz, vzniká v těchto dnech v severočeské Chrastavě, kde srpnová voda odnesla 16 mostů a 7 lávek. Lidé tak nemohou přes řeku a na provizorní nebo nové mosty by čekali dlouhé měsíce. Dřevěný transbordér postavilo několik studentů architektury v rekordním čase.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Transbordér Chrastava.mp3

„Od okamžiků, kdy jsme se rozhodli, že to bude v tomto místě až do zahájení zkušebního provozu uplyne jen 23 dní. Používáme jen kmeny z lesa. Máme pocit, že do přírody to v této podobě sedí a patří,“ říká auto projektu a architekt Martin Rajniš.

Kabina uveze 6 lidí a můžou jí využívat i cyklisté. Dřevěná konstrukce je také výhodná v tom, že je relativně levná - na celou stavbu bylo potřeba 650 tisíc korun, které poskytly různé firmy.

„Obyvatelům části Chrastavy v Andělské Hoře to umožní dopravu na vlak, jinak se k němu nedostanou, pouze obrovskou oklikou. Turistům nabídne spojení Andělské Hory s Libercem. Kromě toho bude pro nás transbordér velkou atrakcí,“ říká starosta Chrastavy Michael Canov.

V místě, kde transbordér stojí, se v srpnu zvedla hladina řeky o několik metrů. Tuto konstrukci ale příští povodeň už ohrozit nemůže, protože se dopředu počítá s pětisetletou vodou. V takovém případě se kabina pomocí kladky zvedne do výšky a voda jí neohrozí.

Jan Herget, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme