Znojemská nemocnice se musí omluvit za nechtěnou sterilizaci

Nemocnice ve Znojmě se musí omluvit Anně Maděrové, která ve zdravotnickém zařízení prodělala před 30 lety nechtěnou sterilizaci. Nemocnici zažalovala a požadovala kromě omluvy odškodnění šest milionů korun. V tomto případě neuspěla. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Olomouci | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

Vrchní soud v Olomouci potvrdil loňský verdikt brněnského krajského soudu.

„Došlo skutečně k zásahu do jejich osobnostních práv. Potvrdili jsme i zamítavou část, kde se paní Maděrová domáhala částky 6 milionů korun jako morálního odškodnění. V době, kdy podávala žalobu, již dávno bylo judikaturou ustálená v tom směru, že se jedná o majetkové právo, které se ve tříleté obecné promlčecí lhůtě promlčuje,“ vysvětluje mluvčí odvolacího soudu Petr Anděloši.

Za svůj nárok na odškodnění je Anna Maděrová rozhodnutá bojovat i nadále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci sledovala redaktorka Alena Vykydalová

„Budeme pořád bojovat, až třeba do Štrasburku,“ říká Maděrová a obhájkyně Jana Drexlerová ji doplňuje: „Je to opravdu věc právního názoru ohledně promlčitelnosti.“

„Vzhledem k tomu, že předpokládáme, že se bude podávat opravný prostředek, i protistrana, tak to budeme zvažovat taky,“ dodává právní zástupce znojemské nemocnice Radovan Šoba.

Případ tak bude mít dohru u Nejvyššího soudu v Brně.

Podle žaloby přistoupili lékaři ke sterilizaci při druhém porodu císařským řezem 30. května 1982. O zákroku žena údajně nebyla přesně informována. Dopady sterilizace prý plně pocítila až poté, co se ve druhém manželství pokoušela neúspěšně otěhotnět. Žalobu na nemocnici ale Maděrová podala až v roce 2010.

Alena Vykydalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme