Znojemští farníci si po zvolení nového papeže připili červeným vínem

Středeční zvolení nové hlavy církve bujaře oslavili farníci z Římskokatolické farnosti u kostela Nalezení svatého Kříže ve Znojmě. Dominikáni totiž nečekali, že papež bude zvolen tak rychle, a o to větší z toho měli radost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící na Svatopetrském náměstí oslavují zvolení nového papeže | Zdroj: Reuters

„Bylo to velké překvapení. S napětím jsme to očekávali, měli jsme zapnutý internet, televizi. Řekl bych, že nový papež je taková královna koloběžka první, oblečená neoblečená, protože je vlastně poloviční Ital, Evropan mluvící německy, který je zároveň ze zemí třetího světa. Takže velké překvapení,“ říká kaplan Romuald Štěpán Rob, kterému se velmi líbila atmosféra, která zvolení nové hlavy církve provázela:

„Ta radost lidí na Svatopetrském náměstí byla velmi nakažlivá. Uvědomil jsem si, že sledujeme kdejaké vraždy a zlodějiny, řešíme ekonomickou krizi, a tady najednou to bylo úplně něco jiného, nového. Taky v kontrastu s prezidentskými volbami mi to přišlo radostné a zvláštní, moc pěkné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi farníky ve Znojmě natáčela po zvolení nového papeže Alena Kusáková

Zvolení papeže spolu s panem kaplanem oslavovali i jeho farníci Petr Kolář a Pavel Lazárek.

„Tak samozřejmě radost byla veliká, ale slavili jsme to modlitbou,“ uvádí farník.

„U nás na faře se pilo, pili jsme tak jako každý večer malou štamprli a potom láhev vína. A myslím, že byly dvě,“ skáče mu do řeči kaplan.

„Bylo to velké překvapení a samozřejmě to byl důvod k tomu, že jsme otevřeli opravdu dvě lahve červeného vína. A ty padly, to byla velká radost,“ potvrzuje farník.

I během středeční podvečerní mše svaté pan kaplan sledoval nejmodernější techniku, aby mu nic neuniklo.

„Měli jsme mši svatou za dobrou volbu papeže a já jsem ještě během mše na twitru kontroloval, jestli náhodou nebyl zvolený. Krátce poté, co jsem dosloužil mši, tak v 19.08 stoupal bílý kouř,“ popisuje kaplan.

První veřejná mše za nového papeže pak proběhla včera večer. A co kaplan a jeho farníci od nové hlavy církve očekávají?

„Svěží vítr.“ „Aby dobře papežoval, nic víc.“ „Bude to pro něj velký tvrdý oříšek, bude určitě potřebovat naše modlitby, je to pro něj těžké.“

„Já myslím, že papeže velmi charakterizoval první projev, což bylo nejsilnější. Jak se hluboce sklonil před církví a poprosil o modlitbu, aby mu Bůh požehnal. A skutečně to odpovídá tomu jeho jménu František - prostý, chudý, nahatý,“ uzavírá kaplan Romuald Štěpán Rob.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme