Zoo Praha slaví 80. výročí otevření. Radiožurnál je u toho

Vůbec poprvé se pražská zoologická zahrada návštěvníkům otevřela 28. září 1931. V tu dobu měla rozlohu pouhých osm hektarů. Dnes jich má šedesát a v areálu žije zhruba pět tisíc zvířat. Pro návštěvníky přichystala Zoo Praha celodenní program oslav, během nichž přivítá mnoho osobností a pokřtí mláďata lachtana a koně Převalského. Ze zoo vysílal i Dopolední Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská zoo oslavovala 80. narozeniny a Radiožurnál byl u toho

Pražská zoo oslavovala 80. narozeniny a Radiožurnál byl u toho | Foto: Martin Mašek

Narozeninová slavnost se nese v duchu 30. let. Kdo přijde v dobovém kostýmu, zaplatí za vstup pouze jednu korunu. Stejně zvýhodněni budou také držitelé jména Král. Podle Jany Ptačinské-Jirátové ze ZOO Praha se totiž na oslavy chystá řada králů a královen.

„Budu jmenovat například královny hodu oštěpem Danu Zátopkovou a Barboru Špotákovou, ale také nositelku královské Ceny Thálie Barboru Hrzánovou,“ uvedla Ptačinská-Jirátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Ranní interview s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem v den 80. výročí založení

První část oslav vyvrcholila v 11 hodin v lachtaninci křtem vnuka povodňového hrdiny, lachtana Gastona. Ve 14 hodin pak pražský primátor Bohuslav Svoboda pokřtí spolu s herečkou Jiřinou Bohdalovou hříbě koně Převalského, které se narodilo v zoo letos v létě.

„Hříbě má zatím jen označení v plemenné knize ‚Praha 216‘,“ říká ředitel zoo Miroslav Bobek.

Kůň Převalského je erbovním zvířetem zahrady a pražská zoo má na jeho záchraně zásadní podíl. „V jistém smyslu byl oslavou 80. výročí už transport koní Převalského do Mongolska,“ upozorňuje Bobek.

Zoo Praha je jedinou evropskou zoologickou zahradou, která chová gaviály, významný je odchov varanů komodských a dalších plazů a savců, ptáků. Podle Bobka nelze jmenovat konkrétně všechna důležitá zvířata: „Každý týden nebo měsíc se dozvídám o dalším chovatelském úspěchu. Musím vzdát hold kolegům chovatelům, jak jsou úspěšní.“

V krátkém přehledu historie Bobek zmiňuje zakladatele zahrady, profesora Jiřího Jandu, ale i další významné ředitele: plukovníka Vlasáka, který udržel zoo v chodu za války, Cyrila Purkyně nebo nejdéle působícího ředitele Zdeňka Veselovského.

„Za řediteli ovšem vždycky stojí ohromný počet lidí, kteří zoo skutečně vytvářejí. Neříkejme jména, děkujme všem,“ dodává.

Zároveň vysvětluje, proč zoo nemá v plánech výstavbu delfinária. Takové zařízení vyžadující slanou vodu není podle Bobka ve vnitrozemském státu šťastnou volbou.

Martin Mašek, Pavel Cyprich, Květa Moravcová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme