Zoologové na Šumavě vyjíždějí kontrolovat ‚úlovky‘ fotopastí na rysy

Do šumavských lesů v okolí Železné Rudy dnes vyrážejí zoologové pro další data o pohybu rysa ostrovida. Už dávno přitom nejde jen o tradiční sledování stop této kočkovité šelmy chráněné Bernskou konvencí. Jejich pomocníky jsou například kamery, speciální obojky na krku šelem a nejnověji také fotopasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rysi karpatští

Rysi karpatští | Foto: Tomáš Hulík

Jsou to digitální fotoaparáty, které rysy snímají na vybraných stezkách. Přístroje jsou navíc označené tak, aby se jich návštěvníci nedotýkali a nerušili monitorovací proces.

„Jsme schopni z toho získat poměrně kvalitní obrázek, podle kterého potom můžeme ta jednotlivá zvířata porovnávat mezi sebou a zjišťovat, jak se pohybují,“ říká zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.

Nejnovější data potvrdila deset samostatných rysů a osm koťat. Mají průměrně dvě mláďata, jejich úmrtnost do věku 2 let je ale padesátiprocentní.

Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme