Zoologové počítali v podzemí pohraniční tvrze Hanička v Orlických horách netopýry

Podzemí pohraniční tvrze Hanička v Orlických horách včera procházela skupina zoologů z Agentury ochrany přírody. Právě podzemí desítky metrů pod povrchem země nabízí ideální zimoviště netopýrům. A právě měsíce, kdy tito chránění savci hybernují, jsou ideální příležitostí pro jejich počítání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoologové počítali v podzemí pohraniční tvrze Hanička netopýry. | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Netopýři v zimě hibernují. Najdou si úkryt například v podzemní štole, dutém stromu, nebo ve sklepě. Výrazně se jim zpomalí dech a tep a sníží tělesná teplota.

Netopýr se nehýbe, nevydává žádnou energii a k přežití pětiměsíčního půstu mu stačí čerpat energii z podkožního tuku nastřádaného během léta a časného podzimu.

„Většina druhů netopýrů potřebuje teplotu mezi 2 a 10 stupni Celsia. A právě podzemí pevnosti Hanička jim poskytuje stabilní teplotu a dobrý úkryt,“ vysvětluje zooložka Agentury ochrany přírody Blanka Mikátová, která se na tyto vzácné savce specializuje.

V Česku žije kolem 15 druhů netopýrů. V podzemí pohraniční pevnosti jich objevili zoologové 9. „Našli jsem tady netopýra severního, ušatého a černého,“ říká zoolog Václav Pavel. Sčítání se dělá pravidelně v celé zemi.

Zoologové počítali v podzemí pohraniční tvrze Hanička netopýry. | Foto: Jiří Fremuth

„Sčítání netopýrů je důležité, každou zimu probíhá na několika stech zimovištích a z toho velkého počtu se dají zjistit trendy u jednotlivých druhů. U některých druhů populace stoupá, u jiných klesá,“ dodává Blanka Mikátová.

Sčítání provádí odborníci šetrně, na netopýra se jen posvítí baterkou a nijak se s ním nemanipulují. Každé vyrušení tyto létající savce velmi oslabuje a může způsobit, že nepřežijí zimu.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme