Zpod Hlávkova mostu bezdomovce nevyhnala ani velká voda. Kolonii už mají uklizenou

Povodně znovu ukázaly, že mít bydlení přímo u řeky s sebou nese určité riziko. Pan Cína se s tím ale dokáže smířit. Žije na ulici jako bezdomovec, ale ze svého jediného domova se stěhovat nehodlá. U Hlávkova mostu má totiž všechno, co potřebuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlávkův most, Praha, 4. června | Foto: Tomáš Vodňanský

„Už jsem tady šestý rok, každý máme postel. Udělané výklenky. To je jak v bytě. Každý máme plynovou bombu, uvaříme si,“ popisuje svůj domov na břehu Vltavy asi šedesátiletý muž.

Pan Cína je součástí kolonie bezdomovců pod Hlávkovým mostem - známé též jako vesnička. Společně s deseti dalšími lidmi bydlí ve výklencích mezi pilíři šikmých ramp, které vedou k podchodu pod mostem.

V místě mají i zahrádku. „Tamhle je akvárium, tamhle šňůry. Teď jsem dala vyvětrat peřiny. Máme to hezké. Nikdo si nestěžuje, naopak, lidé chodí kolem, koukají na to, že to máme hezké,“ líčí pan Cína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pod Hlávkovým mostem natáčela redaktorka Magdalena Medková

Na náplavku se jen tak ledajaký kolemjdoucí nedostane. Ve dne i v noci ji střeží dva hlídací psi. „Nepustí nikoho, hlídají a cizího člověka, kdyby se snažil přelézt plot, myslím, že by dopadl špatně. Na jednu stranu je to dobré, protože takhle víme, že když zaštěkají, tak je tu cizí člověk,“ doplňuje Cína.

Celkem poklidný život pana Cíny a psa Filipa narušila stoupající hladina řeky a také policisté, kteří komunitu přišli evakuovat. „Přišli po jedenácté a řekli nám, abychom si vzali nejnutnější, protože voda stoupá a je to na ohrožení života. Tak jsme si všichni sbalili základní věci, jako spacáky, pár osobních věcí, doklady. A můžete být tamhle, tam jste chráněni,“ ukazuje.

Komunita našla provizorní zázemí o dvacet metrů dále, přímo v podchodu Hlávkova mostu. „Doufali jsme, že voda klesne. Rádio máme, posloucháme, každou čtvrt hodinu tam všechno hlásili. Byli tam odborníci na počasí a na vodu, takže jsme věděli, že voda už pomalu klesá,“ doplňuje.

S vařičem a ve spacácích tam strávili tři dlouhé dny. Pak nastal úklid. „Každý se musel vrátit a každý pracoval. Do včerejška jsme sušili prádlo, ale už je to v pohodě,“ dodává teď už optimisticky pan Cína. Škody prý nebyly tak velké, jak původně předpokládal. Voda sice poničila zahrádku, do výklenku už ale nedosáhla.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme