Zubrnický skanzen ožívá jarmarkem. Na své si přijdou oči i břicho

Pobavit se výstupy pouličních kejklířů, obdivovat šikovnost řemeslníků a jejich výrobky, ochutnat spoustu dobrot sladkých i slaných - to vše mohou zájemci ještě dnes na jarmarku ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidi přišli na jarmark v Zubrnicích i přesto, že občas sprchlo | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Velevážené publikum, přistupte blíže! Madam, já nevím, jestli jste někdy viděla blechu, ale to je velice malé stvoření a tam byste nic neviděla. Takže musíte až úplně ke mně,“ upozorňoval principál Panoptika Maxe Fische Martin Ryba divačku před akrobatickým vystoupením blechy Arabely.

Kolemjdoucím taky se svými pomocníky věšel na krk krajty. Z leknutí jim pomáhal tvrzením, že jsou již nakrmené a není se tudíž čeho bát.

Klikou flašinetu neúnavně točil Jindřich Holeček. Tomáš Bílek ho pak doprovázel na zbrusu nový vozembouch.

„Dodělal jsem to v pátek. Vidíte, že je to úplně čerstvé. Ještě to není nabarvené, ta hlavička nahoře. Botičku jsem vzal dceři, stejně už z ní vyrostla. A ještě mi chybí činel, ten jsem ještě nesehnal,“ představoval svůj nástroj Tomáš Bílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jarmark do zubrnického skanzenu láká Gabriela Hauptvogelová

Zdeňka Štrohalmová vyráběla ve škole skleněná zvířátka ze skleněných tyčinek nad hořákem, který má asi 900 stupňů a taví sklovinu. Z ní pak vyrábí různé figurky zvířátek třeba i na přání. Na stole už má želvy, hady, psy, koně i žirafy nebo tygry. Z malé kuličky, kterou právě rozžhavuje, bude tříhlavý drak.

Svou šikovnost předváděl také třeba kovář, košíkářka nebo tkadlena. A děti si můžou vyrobit vlastní píšťalku. Návštěvníci rozhodně neodcházejí zklamání: odnášejí si zážitek i plné bříško.

„Všechno a je krásné, že udržují ta stavení v původní podobě, že aspoň po nás něco zůstane,“ ocenil také jeden z návštěvníků. Zachovalá lidová stavení z celé republiky připomíná i výstava v jedné z roubenek.

Jarmark se koná od 9 do 17 hodin. Protože je v okolí skanzenu vždy problém s parkováním, parkoviště se brzy zaplní a auta stojí podél silnice.


Zvětšit mapu

Gabriela Hauptvogelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme