Žulový obelisk zmizel z centra Karlových Varů, bránil přestavbě vřídelní kolonády

Karlovy Vary se připravují na přesun Vřídla, kvůli havarijnímu stavu blízké kolonády. Stavebním úpravám ale bránilo rozměrné dílo sochaře Pavla Opočenského. Stálo totiž v místech, kde bude horký pramen v dohledné době vyvěrat. Žulovou sochu proto dnes čekalo velké stěhování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stěhování osobně dohlížel autor díla | Foto: Zdeněk Trnka

Žulový obelisk stojící těsně u kolonády a je vysoký kolem čtyř metrů. Na místo přijel i autor uměleckého díla, karlovarský rodák, Pavel Opočenský. Před třinácti lety sem sochu přivezl a instaloval. Teď dohlíží na to, aby se dílo při odvozu nepoškodilo.

Když se socha vznesla do výšky, upozornil na to, že právě z tohoto místa po roce 1989 zástupci města nechali odstranit sochu prvního kosmonauta světa Jurije Alexejeviče Gagarina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žulový obelisk od Opočenského už nebude dominantou vřídelní kolonády. Více informací o stěhování sochy přináší reportáž Zdeňka Trnky

Podobně jako socha Gagarina ani Obelisk od Opočenského se už do centra města nevrátí. Autor sochy se na dalším setrvání svého díla ve městě s radnicí nedohodl. Odvoz díla teď urychlily stavební práce kvůli havárii Vřídla.

„Nevyšlo to, já to nechci nějak výrazně komentovat. Nebyla společná vůle. Byla to jen otázka času, jak dlouho obelisk na místě zůstane. Je mi to líto, protože si myslím, že dílo pana Opočenského, který je zdejším rodákem, do Varů patřilo,“ říká radní Jiří Klsák z Karlovarské občanské Alternativy.

„Teď je mi z toho smutno, že je to pryč. Ale nedá se nic dělat, okolnosti jsou, jaké jsou. Nedá se nic dělat,“ uzavírá sochař Pavel Opočenský.

Vřídelní kolonáda | Foto: Zdeněk Trnka

Zdeněk Trnka, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme