Zuzana Moravčíková je novou středočeskou hejtmankou

Středočeský kraj má novou hejtmanku. Podle očekávání se jí stala současná náměstkyně pro majetkovou oblast Zuzana Moravčíková z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Moravčíková se stala středočeskou hejtmankou. | Zdroj: ČTK

Volba nového hejtmana, respektive hejtmanky, proběhla podle předem připraveného klíče a scénáře na krajském úřadu Středočeského kraje.

Opozice sice požadovala tajnou volbu, zastupitelé z ČSSD a KSČM ale tento návrh zamítli. Náměstkyně Zuzana Moravčíková dostala ve veřejné volbě 36 hlasů, 23 bylo proti.

Proti byla opozice, hlavně proto, že Zuzana Moravčíková seděla s Davidem Rathem v jedné krajské radě a podle ODS byla jeho blízkou spolupracovnicí. Zuzana Moravčíková měla podle opozice také převzít politickou odpovědnost za kauzu Davida Ratha tak, jako to měli udělat všichni radní.

„Sociální demokracie ani komunisté žádnou sebereflexi nepřijímají a tušil jsem, že zastupitelstvo zvolí Zuzanu Moravčíkovou hejtmankou, a to přesto, že byla jedním z nejbližších spolupracovníků Davida Ratha. Je potřeba si uvědomit, že byla víc než tři roky jeho náměstkyní a spolu se svými kolegy ze sociální demokracie a s komunisty nese odpovědnost za to, že David Rath byl hejtmanem, že David Rath dělal losovačky, že David Rath zadlužoval kraj. Veškeré jeho návrhy podpořila spolu s komunisty,“ řekl zastupitel za ODS Jan Skopeček.

Náměstkyně to všechno odmítla a naopak vyzvala ODS i Starosty a nezávislé, aby dosadili své zástupce do výběrových komisí, které budou do krajských voleb rozhodovat o veřejných zakázkách. Opozice se k této výzvě zatím nevyjádřila.

Hejtmanku podpořily ČSSD a KSČM. Hlasovalo se přesně jako v předchozích třech a půl letech, kdy krajskou menšinovou sociálnědemokratickou vládu podporovali středočeští komunisté.

Středočeští zastupitelé vybírají nástupce Davida Ratha

Číst článek

Středočeští zastupitelé dnes odvolali bývalého hejtmana Davida Ratha z pozice předsedy Výboru regionální rady Regionálního operačního programu, který rozděluje dotace z Evropské unie a jmenovali na tuto funkci novou hejtmanku.

Hejtmanka Zuzana Moravčíková povede kraj do podzimních krajských voleb. ODS i uskupení Starostové a nezávislí jsou proti.

Zuzana Moravčíková po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha kraj řídila jako pověřená hejtmanka.

Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme