Zvonkohra a lázeňští hosté. I to patří k festivalu ve Varech

Zvonkohra nově otevřené pěší zóny v centru Karlových Varů patří mezi hity letošní lázeňské sezony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

„Hrozně se mi to líbí, je to takové obveselení,“ rozplývá se jedna z návštěvnic města. „Je to dobrý nápad, myslím si, že to každého chytne,“ hodnotí mladý muž.

Naplno si ji užívají i festivaloví hosté. Číšník Lukáš z blízké restaurace je ale ze zvonkohry rozpačitý: „Žádnou radost z toho nemám, je to hrozný a leze mi to na nervy. Čím to je, že na tom skáčou na tom jak opičáci?“

U tryskajícího horkého vřídla je i v průběhu festivalu stále plno. Mezi zahraničními turisty tady potkáte třeba návštěvníky z Thajska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Trnka zaznamenal atmosféru Karlových Varů na samotném začátku filmového festivalu

„Karlovy Vary jsou velmi romantické město plné zajímavých lidí. O festivalu víme, bohužel jsme tady na jeden jediný den,“ říká mladý cestovatel z daleké země.

Paní Tamara z Běloruska je na festivalu podruhé. Její vnučky jsou tu dokonce už počtvrté. Všechny tři dámy si vyzdobeného města a jeho atmosféry dokonale užívají.

O kousek dál, ve Dvořákových sadech, zase průvodkyně vysvětluje francouzské skupině historii starého platanu.

Úředník Bartoška

„Jezdíme se sem jenom podívat, když je tu festival. Tím je to skvělé, že tu je hodně lidí,“ vyznává se paní Soňa z Chomutova.

Prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška turistům v průběhu přehlídky závidí. Sám si totiž užije atmosféry města velmi málo.

„Já si ho moc neužívám, protože jestliže je teď 46. ročník, tak už připravujeme 47. ročník, takže tohle jsou věci, že lituji, že tu nejsem hostem, ale bohužel úředníkem,“ říká Jiří Bartoška.

Mezi symboly festivalu kdysi patřily atraktivně, filmařským tématem vyzdobené výlohy obchodů. Tato tradice už je pryč. Filmovému nadšenci Antonínu Mašatovi právě tohle vůbec nevadí:

„Mně třeba chybí jedna jediná věc, to byly kdysi – ještě za socialismu – výstavy filmových plakátů. Myslím že výzdoba, kterou uspořádá filmový festival stačí na Karlovy Vary, které jsou krásné samy o sobě.“

Koncerty, hlučné kluby plné bavících se lidí a také prezentační akce. I to doprovází festival a řada místních lidí kvůli tomu z města odjíždí. Lázeňská pacientka z Východních Čech to ale vidí všechno trochu jinak.

„Nedá se to přirovnat. V minulém století tady v tuto dobu byly plné. Teď ve Varech už tolik hostů nebývá,“ srovnává žena.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme