Zvony z Čelákovic nahradily na Zelený čtvrtek zvuky řehtaček

V některých městech a obcích dnes začaly Velikonoce. Je Zelený čtvrtek, tedy den, kdy podle křesťanů odlétají zvony do Říma a nahrazují je zvuky řehtaček a trakařů. Tradici, kdy si lidé připomínají Poslední večeři Ježíše Krista před ukřižováním, dodržují i v Čelákovicích. V městské části Jiřina tam dnes dopoledne proto bylo velmi rušno. Ulicemi procházely tři desítky řehtačů, zejména dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řehtači s trakaři a řehtačkami | Foto: Pavel Pavlas

Lidé se začali scházet u zdejší kapličky po půl desáté. Před desátou hodinou bylo v Ruské ulici, kde kaplička stojí, už velmi rušno. Všichni řehtači, kterých přišly asi tři desítky, se museli nejprve zapsat. Nejmladšímu byli čtyři roky.

Naopak nejstarší účastnicí byla Alena Bašusová. Svěřila se, že je šťastná, že se tradice udržuje. Vždy prý její konání podporovala:

„Já jsem ráda, i když jednu dobu tu byla taková tendence, že děti nesměly chodit do kapličky, aby ji nezničily.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradičního průvodu s řehtačkami v Čelakovicích se účastnil i redaktor Pavel Pavlas

V posledních letech ale nikdo dětem v setkávání u kapličky nebrání. Mohou se do ní i podívat nebo si zkusit zazvonit na zvon. Dnes bylo zvonění jen symbolické a na rozloučenou. Zvony přece odlétají do Říma.

„Tradice je udržovaná hodně dlouho, asi odjakživa. Nejstarší trakaře jsou i 80 let staré. Většinou trvá asi dvě hodiny, než obejdeme celou Jiřinu, protože je už docela rozlehlá - je nová zástavba a trvá to dlouho. Chodí průvod a dvě skupinky běhačů,“ uvedl Jindřich Špaček, který letos průvod vedl.

Procházet zdejší ulice budou řehtači i v dalších dnech. V sobotu dopoledne pak řehtání vystřídá zpěv a koledování.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme