Útěk židovských dětí do pěstounských rodin v Dánsku připomíná výstava v Terezíně

Příběh Nicolase Wintona a českých dětí odvezených do Velké Británie je známý. Téměř zapomenutý je ale útěk židovských dětí z Čech do Dánska v roce 1939. Pěstounské rodiny v Dánsku zajistily a převoz zorganizovaly tehdejší české a dánské židovské organizace. Život se tak podařilo zachránit osmdesáti dětem z Prahy, Teplic nebo Plzně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Judaismus, židovská hvězda, židovský symbol, synagoga | Foto: Filip Jandourek

„Samozřejmě jsem znala příběhy Wintonových dětí, ale nikdy jsem neslyšela o tom, že by některé naše děti jely do Dánska,“ říká Judita Matyášová.

Novinářka z Prahy se o transportu dětí do Skandinávie dozvěděla náhodou v roce 2010. Od té doby pátrala v českých, dánských a izraelských archivech a oslovila také dánský tisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor ČRo Jan Beneš zjišťoval podrobnosti o výstavě "Sophiina volba po česku" v Terezíně

„Speciálně v tom Dánsku jsem si řekla, zkusila bych to přes regionální noviny, přes ten region, kde ty děti prožily přes čtyři roky. Tam když to vyšlo v novinách, tak se ozvalo asi dvacet lidí, že si pamatují ty děti, že mají jejich dopisy, deníky“.

Juditě Matyášové se podařilo vypátrat třicet z osmdesáti dětí, kterým je dnes kolem devadesáti let. Velká část z nich žije v Izraeli, Spojených státech nebo Kanadě.

„Všichni, ač žijí už spoustu let daleko od domova, mluví téměř bezchybnou češtinou a všichni vzpomínají na ten původní domov.“

V roce 2012 se Juditě Matyášové podařilo zorganizovat setkání třiceti "dětí" v Izraeli. Viděli se opět po sedmdesáti letech.

Novinářka Judita Matyášová ve studiu Reginy | Foto: Eva Dvořáková

„Musím v tomhle směru citovat jednu paní, která má takový úžasný smysl pro humor a říkala: "No jaký to je, jako by nám bylo znova 16".

Podrobné osudy českých židovských dětí, kterým zachránila života cesta do Dánska a jejichž rodiče zemřeli během války v koncentračních táborech, představuje výstava v Malé pevnosti v Terezíně, která potrvá do konce března. Nese název "Sophiina volba po česku".

Na stejné téma vyšla kniha s názvem Přátelství navzdory Hitlerovi. A čtyři konkrétní příběhy bude vyprávět také připravovaný dokumentární film.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru