Virus napadající ovce není pro člověka nebezpečný

Virus deformující mláďata ovcí, koz a skotu, který se poprvé objevil v Česku, nepředstavuje pro člověka nebezpečí a to dokonce ani při konzumaci masa nakaženého zvířete. Výskyt Schmallenbergského viru potvrdila Státní veterinární správa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce valaška

Ovce valaška | Foto: ZOO Ostrava, Pavel Vlček

„Klidně můžeme to maso sníst a nic se nám nestane, protože žádný virus z toho ovčího masa do našeho organismu nepřejde. V tomto směru mohou být spotřebitelé klidní,“ vysvětluje agrární analytik Petr Havel.

Ke spotřebiteli by se maso nakažených ovcí ovšem nemělo vůbec dostat. Maso z nakažených chovů se do tržní sítě nedostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář k Schmallenbergskému viru od agrárního analytika Petra Havla

Největší riziko zprávy o nákaze podle Havla spočívá v negativním dopadu na export skotu. Virus byl ale nalezen jen u ovcí.

Kromě toho se tento virus vyskytuje v chovech hospodářských zvířat takřka ve všech unijních státech.

„Odstřižením našich exportérů a využitím jiných evropských exportérů by si případná dovozová země vůbec nepomohla,“ dodává expert.

Přestože nákaza není nijak zvlášť nebezpečná, informace o výskytu viru v určité zemi by se mohla stát důvodem pro takzvané netarifní překážky obchodu.

V Česku se objevil Schmallenbergský virus. Deformuje mláďata ovcí, skotu a koz

Číst článek

„Dovozové země mohou na základě toho, že taková informace existuje, skutečně pozastavit dovoz na své území,“ varuje Havel.

Výrazně ovlivnit český export by však zpráva o nákaze ovcí neměla. Český vývoz se totiž týká především skotu, kterého se nákaza netýká.

Pavel Polák, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme