Ani Moldavané nezastavili českou reprezentaci v cestě na EURO

Vysokou výhrou 5:0 nad Moldavskem zakončili čeští fotbalisté reprezentační sezónu. V kvalifikačním utkání na EURO 2004 se v Olomouci trefili postupně Šmicer, Koller, Štajner a dvakrát v závěru i střídající Lokvenc. V poločasu přitom naši vedli jen 1:0, neproměnili penaltu, a o tři body se museli až do uklidňující druhé branky strachovat.

Fotbal

Fotbal | Foto: Česká televize

Na Hané panovalo celý den obrovské horko, ale ještě větší vedro bylo v úvodu utkání moldavskému týmu. Češi svého soupeře podle očekávání zmáčkli na jeho polovině hřiště a jen na krátké okamžiky mu nechávali vydechnout. Brücknerův tým hýřil nápady, ale na rozdíl od předchozích zápasů neměl štěstí v koncovce. Poznal to v druhé minutě Šmicer, jehož pokus po Jankulovského centru branku minul, podobně jako Nedvědova střela, která přišla vzápětí. Češi na hebkém olomouckém koberci umně kombinovali, ale Moldavané prokazovali, že jsou mistry defenzivy. A když už se jim nepodařilo zabránit české ofenzivní lavině, přálo jim štěstí. Jako při Poborského dorážce, kterou gólman Hmaruc v sedmé minutě zastavil na brankové čáře, a podobně se stejnému muži vedlo vzápětí při Kollerově hlavičce. V deváté minutě si pak vyprodaný Andrův stadion poprvé zakřičel gól, jenže Poborského dorážka nebyla uznána pro ofsajd. Hosté ustáli čtvrthodinový nápor a párkrát se také pokusili přispět ke kvalitě zápasu. Chyběla jim však větší odvaha při průnicích do Čechovy šestnáctky. Po půlhodině hry se zdálo, že z domácích kopaček mizí úvodní sebevědomí, ale v 36. minutě z nich mohl spadnout i balvan odpovědnosti. Při jednom z mnoha centrů totiž Priganjuk podržel za dres Kollera a rozhodčí Jakobsson nařízením penalty připomněl sporný výrok svého italského kolegy Colliny z utkání Čechů s Nizozemci na Euru 2000. Jenže Jankulovského penalta brankou neskončila, Hmaruc střelu vyrazil.

Neproměněná příležitost ale Brücknerův tým neznervóznila a už za šest minut se dostal do vedení. Do té chvíle matný Poborský poslal centr z pravé strany přes celou šířku hřiště a Šmicer si se šancí věděl rady: nejprve sice trefil jen tyč, ale odražený míč se k němu s Hmarucovým přispěním vrátil a liverpoolský záložník už nemohl minout. Trenér Brückner sice nevyslyšel prosby diváků, aby poslal na trávník Milana Baroše už v poločase, ale brzy tak musel učinit. Hra jeho týmu totiž postrádala potřebnou jiskru, chyběla finální přihrávka i pestrost, uvadal výkon některých opor. V 50. minutě sice mohl zamířit Poborský sám na soupeřovu branku, jenže mu chyběla rychlost i odvaha, a tak gólová akce přišla na druhé straně, kde musel Kovalčukovu dělovku zlikvidovat brankář Čech. A kdyby Moldavanům vyšla akce, po níž poslal Rogačov míč obloučkem jen těsně mimo branku, kdoví, jak by se domácím vedlo. Oživení na domácí straně přišlo až po příchodu střídajících Baroše se Štajnerem. Oba se totiž báječně uvedli a pomohli pojistit vedení. Liverpoolský útočník se prosmýkl v 73. minutě mezi moldavské obránce a ti 'vyrobili' další penaltu, kterou už Koller nekompromisní dělovkou proměnil. Odstartoval tím závěrečný fotbalový koncert. Krátce poté totiž podobné sólo přes téměř půl hřiště předvedl Štajner a vstřelil třetí gól, další střídající muž Lokvenc přidal hlavičkovými trefami ještě dva hřebíčky do moldavské fotbalové rakve. A v hledišti sedící nizozemský kouč Dick Advocaat si mohl ukroutit hlavu nad tím, jak se jeho týmu postup znovu zkomplikoval. Zato Brückner mohl být na vrcholu blaha: celá Olomouc skandovala jeho jméno.

Česká republika - Moldavsko 5:0 (1:0)

Branky: 88. a 90. Lokvenc, 42. Šmicer, 73. Koller z pen., 83. Štajner.
Rozhodčí: Jakobsson - Finnson, Gudmundsson (všichni Isl.).
ŽK: Ujfaluši - Kovalenko, Priganjuk.
ČK: 78. Priganjuk.
Diváci: 12.097 (vyprodáno).

Kompletní výsledky kvalifikace o EURO:

2. skupina: OSLO: Norsko - Rumunsko 1:1 (0:0) Branky: 78. Solskjaer z pen. - 64. Ganea. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 24.890.
LUCEMBURK: Lucembursko - Dánsko 0:2 (0:1) Branky: 22. C. Jensen, 50. Gravesen. Rozhodčí: Baškakov (Rus.). Diváci: 6869.

3. skupina: OLOMOUC: Česká republika - Moldavsko 5:0 (1:0)
INNSBRUCK: Rakousko - Moldavsko 5:0 (1:0) Branky: 33. Aufhauser, 47. Haas, 52. Kirchler, 62. Wallner, 70. Cerny. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 8100.

4. skupina: SERRAVALLE: San Marino - Maďarsko 0:5 (0:2) Branky: 20. a 82. Lisztés, 5. Böör, 62. Kenesei, 77. Szabics. Rozhodčí: Clark (Skot.). Diváci: 1000.
STOCKHOLM: Švédsko - Polsko 3:0 (2:0) Branky: 16. a 71. A. Svensson, 43. Allbäck. Rozhodčí: Veissiére (Fr.). Diváci: 35.220.

5. skupina: KAUNAS: Litva - Island 0:3 (0:0) Branky: 60. T. Gudjónsson, 72. Gudjohnsen, 90. Hreidarsson. Rozhodčí: Corpodean (Rum.). ČK: 88. Šemberas (Lit.). Diváci: 8000.
TÓRSHAVN: Faerské ostrovy - Německo 0:2 (0:0) Branky: 89. Klose, 90. Bobic. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 6130.

6. skupina: ATÉNY: Řecko - Ukrajina 1:0 (0:0) Branka: 86. Charisteas. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 15.000.
BELFAST: Severní Irsko - Španělsko 0:0 Rozhodčí: Larsen (Dán.). Diváci: 11.365.

7. skupina: ISTANBUL: Turecko - Makedonie 3:2 (1:2) Branky: 27. Nihat, 48. Gokdeniz, 59. Hakan Sükür - 23. Grozdanovski, 29. Šačiri. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 22.000.
MIDDLESBROUGH: Anglie - Slovensko 2:1 (0:1) Branky: 62. z pen. a 73. Owen - 31. Janočko. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 22.000.

8. skupina: TALLINN: Estonsko - Chorvatsko 0:1 (0:0) Branka: 77. N. Kovač. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 6000.
GENT: Belgie - Andorra 3:0 (2:0) Branky: 20. a 68. Goor, 44. Sonck. Rozhodčí: Šmolik (Běl.). Diváci: 12.000.

9. skupina: BAKU: Ázerbájdžán - Srbsko a Černá Hora 2:1 (0:1) Branky: 88. G. Gurbanov z pen., 90. Ismajlov - 27. Boškovič. Rozhodčí: Fisker (Dán.). Diváci: 3500.
HELSINKY: Finsko - Itálie 0:2 (0:1) Branky: 32. Totti, 73. Del Piero. Rozhodčí: Širič (Chorv.). Diváci: 36.850.

10. skupina: ŽENEVA: Švýcarsko - Albánie 3:2 (2:1) Branky: 10. Haas, 32. Frei, 72. Cabanas - 23. Lala, 86. Skela z pen. Rozhodčí: Bennett (Angl.). Diváci: 26.000.
DUBLIN: Irsko - Gruzie 2:0 (1:0) Branky: 43. Doherty, 59. Robbie Keane. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.). Diváci: 36.000.

Vojtěch Bidrman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít