Armstrong na Tour po čtyřech letech nevyhrál časovku

Americký cyklista Lance Armstrong se poprvé za čtyři roky nepostavil po časovce na Tour de France na nejvyšší stupeň. V deváté etapě, kterou byla časovka na 52 kilometrů s cílem v Lorientu, prohrál o 11 sekund s Kolumbijcem Santiagem Boterem. Třetí skončil Ukrajinec Sergej Gončar, žlutý trikot si díky čtvrtému místu udržel Španěl Igor Gonzalez Galdeano.

Tour de France - Gonzales de Galdeano | Foto: ČTK/EPA

Trojnásobný vítěz Tour z předchozích let Armstrong vyhrál v letech 1999-2001 všech pět "dlouhých" časovek. Botero jej však letos v této disciplíně předčil už při červnovém závodu Dauphiné Libéré a dnes se mu to ve větrném počasí na francouzském pobřeží povedlo znovu.

"Samozřejmě jsem zklamaný, že jsem nezvítězil a nezískal žlutý trikot. Není to ale žádné překvapení, že vyhrál právě Botero," konstatoval Armstrong. Texaský cyklista se nicméně v průběžném pořadí posunul z osmé pozice na druhou a na Galdeana ztrácí 26 vteřin.

Devětadvacetiletý Botero dosáhl více než padesátikilometrové průměrné rychlosti a vyhrál na Tour druhou etapu v kariéře. "Měl jsem obrovskou motivaci a na trati jsem cítil, že mám pořád dost sil. Jsem moc spokojený," přiznal Kolumbijec. "Uvidíme, jak mi to půjde první den v Pyrenejích, ale stát se může všechno," pravil.

Z trojice českých účastníků závodu byl v časovce nejrychlejší Pavel Padrnos, který za vítězem zaostal o tři minuty a 14 sekund a obsadil čtyřiatřicáté místo. Tomáš Konečný se vešel do první stovky, Ján Svorada skončil stočtrnáctý.

Výsledky - 9. etapa (časovka na 52 km): 1. Botero (Kol.) 1:02:18, 2. Armstrong (USA) -11, 3. Gončar (Ukr.) -18, 4. Galdeano (Šp.) -19, 5. Bodrogi (Maď.), ... 34. Padrnos -3:14, 99. Konečný -5:53, 114. Svorada (všichni ČR) -6:19.

Průběžné pořadí: 1. Galdeano 33:21:23, 2. Armstrong -26, 3. Beloki -1:23, 4. Gončar -1:35, 5. Botero -1:55, ... 23. Padrnos -4:41, 61. Konečný -8:04, 107. Svorada - 12:56.

Filip Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít