Armstrong vyhrál posedmé v řadě Tour de France

Americký cyklista Lance Armstrong slaví sedmé vítězství na Tour de France a triumfálně se tak rozloučil se slavným etapovým závodem. Pro Armstronga byl totiž letošní ročník posledním závodem v jeho kariéře. Závěrečnou etapu s tradičním cílem na pařížském bulváru Champs-Elysée nakonec vyhrál Kazach Alexander Vinokurov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lance Armstrong | Zdroj: ČTK

Armstrong měl prvenství jisté už dávno předtím, než dnes na Elysejských polích dojel do cíle. A to nejen proto, že posledních 52 kilometrů dnešní etapy nemělo podle rozhodnutí jury na celkové pořadí vliv. Krok komise závodu si vynutil déšť, který z úzkých pařížských dlážděných ulic udělal nebezpečnou trasu. Cyklistům na ní hrozil pád, který by v masivním pelotonu na malém prostoru vedl ke zranění.

Etapu nakonec vyhrál Kazach Vinokurov, což mu díky zachovanému bonusu vyneslo posun o jedno místo na konečné páté. Armstrong dojel na 118. místě. Šest příček za ním dokončil etapu jediný český jezdec v pelotonu a Armstrongův kolega ze stáje Discovery Channel Pavel Padrnos. Celkově dojel na 95. příčce se ztrátou téměř tří hodin.

Zelený trikot pro nejlepšího sprintera si odnesl Nor Thor Hushovd, další člen týmu Discovery Channel Ukrajinec Jaroslav Popovyč získal bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let a puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře se stal kořistí Dána Michaela Rasmussena.

Poslední etapa byla víc show než závoděním. Místo plánovaných 144,5 kilometru nakonec cyklisté jeli na čas jen 92,5 kilometru. Armstrong si po cestě připíjel šampaňským a jako vítěz se tvářil už na startu. Donekonečna pózoval fotografům a sedmi zdviženými prsty a číslem sedm na čele rámu speciálního černého kola připomínal ještě těm, kteří snad nevěděli: dnes je historický den cyklistiky. Tradiční popíjení šampaňského v průběhu závěrečné etapy přišlo letos na řadu už 114 kilometrů před cílem. Fenomenální Texasan tak symbolicky poděkoval svým spolujezdcům, ale i soupeřům, se kterými sváděl boj o sedmé prvenství na "Staré dámě".

Poklidné tempo etapy se zrychlilo až v závěru a na mokré vozovce přišlo několik pádů. A ukázalo se, jak je i soupeři nezdolný Armstrong křehký vůči okolním vlivům. Jeho kolegové ze stáje Hincapie a Popovyč se srazili, upadli na asfalt a diváci s napětím sledovali, jak se k místu nehody blíží muž ve žlutém trikotu. Ten měl hlavu otočenou k největšímu soupeři Ivanu Bassovi, s nímž si povídal. K tragédii ale nedošlo, Armstrong se na poslední chvíli kolizi vyhnul.

Poté, co naposledy na stupních vítězů v Paříži oblékl žlutý trikot pro nejlepšího jezdce závodu, mohl rekapitulovat. S dneškem v něm strávil 82 dnů, déle jej držel pouze legendární Belgičan Eddy Merckx (96). Na Tour vyhrál 22 etap a našlapal v sedle svého kola 24.692 kilometrů. Po nich se se závodní kariérou rozloučil.

Armstrong proměnil sedm z jedenácti startů na Tour ve svůj triumf. Ten má po jeho vyléčení z rakoviny, která mu hrozila smrtí, nejen sportovní, ale i lidský rozměr.

Výsledky 21. etapy (144,5 km):

1. Vinokurov (Kaz.) 3:40:57 hod., 2. McGee (Austr.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. McEwen, 5. O'Grady, 6. Davis (všichni Austr.), 7. Hushovd (Nor.), 8. Cooke (Austr.), 9. Eisel (Rak.), 10. Förster (Něm.), ...124. Padrnos (ČR) všichni stejný čas

Konečné pořadí:

1. Armstrong (USA) 86:15:02 hod., 2. Basso (It.) -4:40, 3. Ullrich (Něm.) -6:21, 4. Mancebo (Šp.) -9:59, 5. Vinokurov (Kaz.) -11:01, 6. Leipheimer (USA) -11:21, 7. Rasmussen (Dán.) -11:33, 8. Evans (Austr.) -11:55, 9. Landis (USA) -12:44, 10. Pereiro (Šp.) -16:04, ... 95. Padrnos -2:49:53

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme