Atleti posílají na ME rekordní výpravu

Výbor Českého atletického svazu (ČAS) dnes schválil nominaci na mistrovství Evropy v Mnichově. Celkem se tam vypraví 41 atletů, což je nejvíce v historii samostatné České republiky. Schvalování reprezentantů nebylo jednoduché a nominace tak velkého počtu závodníků způsobila nemalé problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český atletický svaz - logo | Foto: atletika

Mistrovství Evropy se koná jen jednou za čtyři roky a i když se na něm scházejí borci pouze ze starého kontinentu, těší se značné prestiži. Mimo jiné i proto, že má delší tradici než mistrovství světa (to letošní je už osmnácté). Další důvod, proč se atleti tak snaží o účast, přidává předseda ČAS a pokladník Evropské atletické asociace (EAA) Karel Pilný: "Počet sportovců bude obrovský, protože se zúčastní skoro všechny evropské země. Všichni se ohromně chystají, protože na rozdíl od soutěží světových, má tady šanci zúčastnit se větší množství atletů, kteří nepatří mezi absolutní světovou špičku. Ti budou určitě chtít dokázat, že se s nimi musí počítat."

Hodně takových se najde i mezi jedenačtyřiceti českými zástupci. Vždyť šestnáct z nich patří mezi třiadvacetileté a stačilo jim splnění jemnějšího limitu EAA. Svaz jim tak chce svým způsobem dodat motivaci do dalších let, kdy budou muset plnit mnohem přísnější kritéria. Ostatně sám šéftrenér Václav Fišer toho moc od mladých atletů nečeká. "Je to především účast," přiznává Fišer. "I s tím je tam posíláme. Musejí si zvyknout na náročné soutěže, protože oni by měli být v budoucnosti těmi, kteří z nich budou vozit medaile," vysvětluje svazový šéftrenér.

ČAS na druhou stranu neudělil ani jedinou divokou kartu, byť někteří atleti by na ní měli za jiných okolností určitě nárok. Ale - výprava je velká už tak, hlavní hvězdy limity splnily a navíc i kandidátů na divokou kartu je hodně a vyrovnaných. "Já vím, že tato skupina je mimořádně kvalitní a určitě by si to zasloužila," říká jakoby omluvně Václav Fišer. "Vícebojařky zůstaly v Superlize Evropského poháru díky Šárce Beránkové," vzpomněl Fišer atletku, které k limitu 6000 chybělo pouhých pět bodů, "a kluci do ní zase postoupili jenom díky Janu Poděbradskému." Hned ale dodal: "Ale takto bych mohl jmenovat všech čtrnáct atletů, kteří měli k limitům blízko." Pak Václav Fišer vše uzavřel: "Nakonec jsme se rozhodli, že kritéria, která jsme schválili s chladnou hlavou loni na podzim, dodržíme."

Ostatně - jedenačtyřicet atletů, to už je pořádné množství. Hlavní problém, který to svazu přineslo popsal jeho ředitel František Fojt: "Možná nebude mít dost postelí v Olympijské vesnici, kde jsme ubytováni. Tisková mluvčí Karolína Poláková má zatím nocleh zajištěný v místnosti, která má sloužit jako kancelář." Prý se ale pro ní hledá lepší ubytování. "Třeba také pro některé trenéry už nezbylo místo ve vesnici a musejí bydlet v hotelích. Akreditace ale mají zařízené a tak se dostanou všude," slibuje František Fojt.

Atleti ale také fasují reprezentační oblečení, bude toho dost pro všechny? "Počítali jsme sice s výpravou, která bude mít celkem jedenačtyřicet členů a máme jich šedesát čtyři, ale už jsme zařídili zvýšenou dodávku, a tak bychom měli obléknout všechny," doufá František Fojt.

Atletičtí funkcionáři dolaďují poslední organizační detaily, ale závodníky ještě to hlavní čeká. S jakými výsledky na mistrovství Evropy by byl spokojen šéftrenér Václav Fišer? "Budu rád za jakoukoliv medaili," říká vážně. Bývalé opory totiž scházejí. Namátkou jmenuje Šárku Kašpárkovou a Zuzanu Hlavoňovou. Ty sice vozily medaile dříve, ale mají mateřské povinnosti a na letošní "Evropu" se nenominovaly.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme