Praha viděla světový rekord ryze ženského půlmaratonu. Jepchirchirová ho vylepšila o 37 vteřin

Keňanka Peres Jepchirchirová v Praze zaběhla půlmaratonský světový rekord v ryze ženském závodě. Vylepšila ho o 37 sekund na 1:05:34. Na okruhu na Letné to dokázala prakticky v sólovém závodě, protože od soupeřek se odpoutala už zhruba na sedmém kilometru. Mužský závod vyhrál Keňan Kibiwott Kandie, který se časem 58:37 zařadil na páté místo historických tabulek. Je to nejlepší výkon zaběhnutý v Praze.

Praha (Aktualizováno: 9:20 5. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňanka Peres Jepchirchirová zaběhla světový rekord, vylepšila ho o 37 sekund na 1:05:34. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Pořadatelé mimořádného půlmaratonu RunCzech určeného výhradně pro elitní běžce stanovili jako ženskou metu výkon 1:06:11 Etiopanky Netsanet Gudetaové z předloňského závodu ve Valencii.

Speciální ovál pro 35 elitních běžců. Prahu čeká půlmaraton, organizátor si raději nepřeje diváky

Číst článek

Šestadvacetiletá Jepchirchirová v polovině závodu atakovala i absolutní rekord 1:04:31 Etiopanky Ababel Yesanehové. „Myslela jsem na čas pod 1:05,“ svěřila se v rozhovoru pro Českou televizi běžkyně s osobním rekordem 1:05:06.

Pak trochu zpomalila, ale ryze ženský rekord překonala o více než půlminutu. I s tímto časem nakonec byla více než spokojená.

 „Jsem strašně spokojená a hrdá!“ neskrývala emoce v cíli Peres Jepchirchirová, která většinu závodu absolvovala v samostatném úniku. „Posledních pět kilometrů jsem trochu umdlévala, ale boty mi pomohly k rekordu,“ řekla vítězka, která stejně jako všichni běžela v nových botách značky adidas, které měly v Praze svou celosvětovou premiéru.

Praha přeje rekordům

V Praze padl půlmaratonský světový rekord podruhé. V roce 2017 v tradičním jarním závodě ulicemi české metropole stanovila Keňanka Joyciline Jepkosgeiová tehdejší historické maximum na 1:04:52. Její následovnice Jepchirchirová musela kvůli koronavirové krizi kroužit po okruhu dlouhém 1,3 kilometru. I v brzkém ránu se ale v pozdějších fázích závodu dočkala povzbuzování skupinek fanoušků.

V 8 hodin začal mužský závod, který se tak běžel za vyšší teploty. Pole složené z elitních Keňanů se podobně jako v případě žen poměrně brzy roztrhalo. Čtyřiadvacetiletý Kandie běžel osamoceně v čele od poloviny závodu. Atakoval hranici 58:30, po jejímž překonání toužili pořadatelé. Nakonec zůstal sedm sekund nad ní, ale vylepšil si osobní rekord z únorového vítězného půlmaratonu v Rás al-Chajma o 21 sekund.

Rychlejší půlmaraton se v Praze ani jinde v Česku dosud neběžel. Traťovým rekordem tradičního jarního půlmaratonu RunCzech je výkon 58:47 Etiopana Atsedua Tsegaye z roku 2012.

Půlmaraton RunCzech v Praze:
Muži: 1. Kandie 58:37, 2. Kiplimo Kimaiyo 59:56, 3. Kipruto (všichni Keňa) 1:00:06.

Ženy: 1. Jepchirchirová 1:05:34 - světový rekord v čistě ženském závodě, 2. Jepletingová 1:07:07, 3. Jepchumbaová Kimeliová (všechny Keňa) 1:07:14.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme