Tři české oštěpařky postoupily na mistrovství světa do finále, dařilo se i čtvrtkařce Vondrové

Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková i Irena Šedivá se představí v úterním oštěpařském finále na atletickém mistrovství světa v Dauhá. Všechny tři Češky zvládly pondělní kvalifikaci a dostaly se mezi dvanáctku nejlepších. Z postupu se radovala i čtvrtkařka Lada Vondrová, která při své premiéře na světovém šampionátu poběží v úterý semifinále.

Dauhá (Aktualizováno: 21:56 30. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková.

Barbora Špotáková. | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Limit pro postup do finále byl stanoven na 63,50 metru a v první kvalifikační skupině i s Nikolou Ogrodníkovou na něj žádná z atletek nedosáhla. Nejblíže k němu měla Číňanka Liou Š'-jing, která za ním zaostala jen o dva centimetry.

‚Tohle je vítězství mateřství.‘ Fraserová-Pryceová je po neděli čtyřnásobnou sprinterskou šampionkou

Ogrodníkové se kvalifikace příliš nepovedla, když nejdřív skončil oštěp po jejím hodu mimo výseč a druhým pokusem se dostala na 50,95 metru, což ji řadilo na předposlední místo její skupiny. Třetím pokusem se ale zlepšila na 61,17 metru, což ji udrželo ve hře o postup.

Ve druhé kvalifikační skupině se přes limit dostala jen Číňanka Huihui Lyu, která hodila 67,27 metru, a Němka Christin Hussongová s výkonem 65,29 metru. Trojnásobná světová šampionka Barbora Špotáková postoupila s výkonem 62,15 metru. Ani jí se nejdřív nedařilo, ale bohaté zkušenosti nakonec proměnila v posledním pokusu v postup a ze sedmi účastí na mistrovství světa tak pošesté postoupila do finále. Jen v roce 2005 v Helsinkách se mezi nejlepší nedostala.

Irena Šedivá si díky hodu do vzdálenosti 60,90 metru, kterým zaostala za svým osobním rekordem jen o 42 centimetrů, zajistila poslední postupové místo a čeká ji první finále v kariéře.

Čtvrtkařka Vondrová postoupila do semifinále

Vondrová postoupila přímo do úterního semifinále běhu na 400 metrů, když v prvním rozběhu skončila třetí za 52,23. Dvacetiletá čtvrtkařka při své premiéře na MS měla výborný závěr a nechala za sebou čtyři soupeřky s podstatně lepšími osobními rekordy. Rychlejší byly jen americká mistryně světa Phyllis Francisová z USA a Sada Williamsová z Barbadosu.

V rozbězích na 200 metrů byla nejrychlejší stříbrná ze stovky Britka Dina Asherová-Smithová v čase 22,32 s a potvrdila roli největší favoritky této disciplíny. Zvláště když další medailistky z poloviční tratí k rozběhům nenastoupily.

‚Když nepřijdou diváci, tak je to takové smutné.‘ Atletům se nelíbí poloprázdné tribuny v Dauhá

V semifinále dvoustovky mužů potvrdil roli lídra letošních tabulek Američan Noah Lyles časem 19,86. Pod dvacet sekund se dostal i Alex Quiňónez z Ekvádoru a hladce postoupil také turecký obhájce titulu Ramil Gulijev. Jamajka nebude mít stejně jako před dvěma lety ve finále dvoustovky zastoupení. Nejlepší z její trojice, veterán Yohan Blake měl až patnáctý čas.

V rozbězích na 200 metrů žen byla nejrychlejší stříbrná ze stovky Britka Dina Asherová-Smithová v čase 22,32 s a potvrdila roli největší favoritky této disciplíny. Zvláště když další medailistky z poloviční tratí k rozběhům nenastoupily. Vítězná Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová oznámila, že se v Dauhá soustředí už jen na štafetu, a dvoustovku vynechala i bronzová Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny. Zranění nepustilo na start dvojnásobnou mistryni světa Dafne Schippersovou z Nizozemska.

Nad vysokými překážkami své rozběhy bez problémů vyhrály největší hvězdy posledních let. Nejrychlejší byl v čase 13,15 Španěl Orlando Ortega, stříbrný z minulého šampionátu. Jen o dvě desetiny pomalejší byl jeho tehdejší přemožitel Jamajčan Omar McLeod. Vypadl však jeden z favoritů, druhý muž letošních tabulek Američan Daniel Roberts, který byl diskvalifikován poté, co srazil překážku v sousední dráze.

Edris obhájil zlato v běhu na 5000 metrů

Muktar Edris z Etiopie obhájil titul mistra světa v běhu na 5000 metrů v čase 12:58,85, následován krajanem Selemonem Baregou. Nadvládu etiopských běžců narušil na třetím místě Kanaďan se somálskými kořeny Mohammed Ahmed. Mistr Evropy Nor Jakob Ingebrigtsen se v posledním kole pokusil africké soupeře setřást, ale v závěru jim nestačil a doběhl pátý.

Norské trio bratrů Ingebrigtsenových sice vládne v Evropě, ale na africké vytrvalce stále nestačí. Dlouho se drželi v závětří, v posledním okruhu nastoupil nejmladší z trojice Jakob, ale útoku Etiopanů neodolal. Ti se během závodu vzorně střídali ve vedení a nakonec si to rozdali o medaile.

Edris letos nijak nezářil, ale na vrchol sezony se připravil skvěle a v závěrečné dvoustovce byl nejlepší. Pro stříbro si doběhl Barega, letos nejrychlejší Telahun Bekele skončil těsně pod stupni vítězů. Jakob Ingebrigtsen zůstal jen devět desetin za svým osobním rekordem, ale stačilo to jen na páté místo.

Číňanky získaly v chůzi žen na dvacet kilometrů kompletní sadu medailí. Drahotová skončila 19.

Běh žen na 3000 m překážek byl velkým sólem světové rekordmanky Beatrice Chepkoechové z Keni, která proběhla cílem v čase 8:57,84 s více než čtyřsekundovým náskokem. Ale africká nadvláda nebyla tak velká, jak by se zdálo při pohledu do letošních tabulek. Obhájkyně titulu Američanka Emma Coburnová přidala do své sbírky stříbro v osobním rekordu a třetí doběhla stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu Němka Gesa Krauseová.

Osmistovku vyhrála překvapivě Halimah Nakaayiová z Ugandy v národním rekordu 1:58,04. Američanka Ajee Wilsonová, největší favoritka a vítězka Diamantové ligy, vbíhala do cílové rovinky na první pozici, ale došly jí síly a prohrála i boj o stříbro s krajankou Raevyn Rogersovou.

Ruská výškařka Marija Lasickeneová získala potřetí za sebou titul mistryně světa, když v pondělí v Dauhá skákala všechny výšky až do 204 centimetrů na první pokus, ale v mimořádně kvalitní soutěži našla nečekanou soupeřku. Teprve osmnáctiletá Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny vylepšila světový juniorský rekord o tři centimetry a s velkou favoritkou prohrála jen na horší pokusy.

Ve výškařském sektoru dva metry nestačily na medaili, Ukrajinka Julija Levčenková s tímto výkonem zůstala pod stupni vítězů. Dokonale ji zastoupila její krajanka Mahučichová, která teprve před dvěma týdny oslavila osmnácté narozeniny. Dva metry zdolala až na třetí pokus, ale pak překonala ještě dvě následující výšky a přinutila Lasickeneovou bojovat až do konce.

Nor Karsten Warholm završil čtvrtý den šampionátu očekávaným triumfem v běhu na 400 m překážek v čase 47,42 a zopakoval vítězství z Londýna. Útoku na světový rekord Američana Kevina Younga z roku 1992 se diváci nedočkali, potěšilo je ale třetí místo Abderrahmana Samby, který vybojoval první medaili pro hostitelskou zemi. Největším Warholmovým soupeřem byl stejně jako ve finále Diamantové ligy v Curychu Američan Rai Benjamin, ale i tentokrát prohrál.

Mistrovství světa v atletice v Dauhá:
Muži:
5000 m: 1. Edris 12:58,85, 2. Barega (oba Et.) 12:59,70, 3. Ahmed (Kan.) 13:01,11, 4. T. Bekele (Et.) 13:02,29, 5. J. Ingebrigtsen (Nor.) 13:02,93, 6. Krop (Keňa) 13:03,08, 7. Chelimo (USA) 13:04,60, 8. Kimeli (Keňa) 13:05,27.
400 m př.: 1. Warholm (Nor.) 47,42, 2. Benjamin (USA) 47,66, 3. Samba (Katar) 48,03, 4. McMaster (Brit. Pan. ostrovy) 48,10, 5. Holmes (USA) 48,20, 6. Copello (Tur.) 48,25, 7. Dos Santos (Braz.) 48,28, 8. Lahúlú (Alž.) 49,46.
Disk: 1. Stahl (Švéd.) 67,59, 2. Dacres (Jam.) 66,94, 3. Weisshaidinger (Rak.) 66,82, 4. Firfirica (Rum.) 66,46, 5. Parellis (Kypr) 66,32, 6. Denny (Austr.) 65,43, 7. Hadádí (Írán) 65,16, 8. Wierig (Něm.) 64,98.

Ženy:
800 m: 1. Nakaayiová (Ug.) 1:58,04, 2. Rogersová 1:58,18, 3. Wilsonová (obě USA) 1:58,84, 4. Nanyondová (Ug.) 1:59,18, 5. Sumová (Keňa) 1:59,71, 6. Gouleová (Jam.) 2:00,11, 7. Arafiová (Mar.) 2:00,48, 8. Brownová (USA) 2:02,97.
3000 m př.: 1. Chepkoechová (Keňa) 8:57,84, 2. Coburnová (USA) 9:02,35, 3. Krauseová (Něm.) 9:03,30, 4. Yaviová (Bahr.) 9:05,68, 5. Chemutaiová (Ug.) 9:11,08, 6. Frerichsová (USA) 9:11,27, 7. Möllerová (Dán.) 9:13,46, 8. Kiyengová (Keňa) 9:13,53.
Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) 204, 2. Mahučichová (Ukr.) 204 - světový juniorský rekord, 3. Cunninghamová (USA), 4. Levčenková (Ukr.) obě 200, 5. Ličwinková (Pol.) 198, 6. Demidiková (Běl.) 196, 7. Šimičová (Chorv.), 8. Buttsová (USA) obě 193.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:
200 m - semifinále: 1. Lyles (USA) 19,86.
110 m př.: 1. Ortega (Šp.) 13,15.
Ženy:
200 m: 1. Asherová-Smithová (Brit.) 22,32.
400 m: 1. Jonathasová (USA) 50,57, ...32. Vondrová (ČR) 52,23 - postoupila do semifinále.
Oštěp: 1. Lu Chuej-chuej (Čína) 67,27, ...6. Špotáková 62,15, 9. Ogrodníková 61,17, 12. Šedivá (všechny ČR) 60,90 - postoupily do finále.

tat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít