Extrémní vedro a teplotní výkyvy. Atletické mistrovství světa se poprvé uskuteční v arabské zemi

Poprvé v historii přivítá mistrovství světa v atletice arabská země. A poprvé se bude soutěžit v místě s tak extrémně horkým podnebím. V pátek začne v katarském Dauhá desetidenní šampionát, na kterém se představí více než 200 reprezentačních týmů. Centrem akce bude zrekonstruovaný a klimatizovaný stadion Chalífa.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžkyně Zuzana Hejnová | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

Před stadionem v Dauhá jsou slyšet především generátory s klimatizací a po celém městě panuje i v porovnání s jižní Evropou obrovské vedro. Po vstupu na stadion a na atletický ovál se teplota subjektivně sníží asi o dvacet stupňů, je ale otázka, jak se to změní, až budou ochozy plné atletických fanoušků a organizátoři si pohrají s klimatizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Navzdory velkému vedru si atleti přibalí na MS v Kataru i teplejší oblečení. Více v reportáži Jakuba Marka

„Nevíme úplně, co čekat, jsme na to všichni dost zvědaví. Jeden můj pacient, atlet z Uzbekistánu, který vyhrál Asijské hry, říkal, že na ploše bylo 26 stupňů, ale diváci měli lehký svetřík a bundu,“ popsala pro Radiožurnál šéflékařka českého národního týmu možné velké teplotní rozdíly mezi závodní plochou a tribunami pro čtyřicet tisíc lidí.

Na světový šampionát v Dauhá bylo zatím nominováno 23 českých atletů

Číst článek

Podobné je to už teď při přechodech mezi výrazně klimatizovanými prostory hotelu a mimořádným horkem venku. Z šampionátu z Pekingu si tak třeba před čtyřmi lety přivezli někteří atleti zánět průdušek, a to tam nebyly tak velké výkyvy jako v Kataru.

I proto si například koulař Petr Staněk přibalil ponožky navíc a ve stejném duchu mluvila i Zuzana Hejnová.

„Bude to trochu loterie, budeme si muset na stadion přibalit i nějakou teplou mikinu, tepláky a možná i bundu. Ale třeba se jen zbytečně stresujeme dopředu,“ doplnila Hejnová.

Jedna z globálně nejsledovanějších sportovních akcí tohoto roku začne v pátek.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme