Trenér atletických hvězd Salazar dostal čtyřletý trest za porušení dopingových pravidel, vinu odmítá

Trenér elitních atletických vytrvalců Antonio Salazar dostal od Americké antidopingové agentury (USADA) čtyřletý distanc za doping. Jednašedesátiletý kubánský rodák podle ní porušoval dopingová pravidla v roli šéfa tréninkové skupiny Nike Oregon Project (NOP), v níž působili například britský olympijský vítěz Mo Farah, hvězdný americký mílař Matthew Centrowitz či jeho krajan Galen Rupp.

Colorado Springs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atletika, ilustrační foto | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

USADA během čtyřletého vyšetřování zjistila, že Salazar obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly. Čtyřletý distanc dostal také endokrinolog NOP Jeffrey Brown.

Dva nejlepší Keňani v běhu na 5000 metrů nepojedou na mistrovství světa. Chybí jim dopingové kontroly

Číst článek

Šéf USADA Travis Tygart ocenil informace, které dostali jeho vyšetřovatelé od nejmenovaných sportovců. „Měli odvahu promluvit a odhalili pravdu. Pánové Salazar a Brown svou prací v Nike Oregon Projectu ukázali, že vyhrávání je pro ně důležitější než zdraví sportovců, které se zavázali chránit,“ uvedl Tygart.

Salazar v tiskovém prohlášení porušování dopingových pravidel odmítl a uvedl, že vždy dbal na to, aby byl v jeho tréninkovém centru dodržován kodex Světové antidopingové agentury (WADA). „Oregon project nikdy nepovolil a nepovolí doping. Odvolám se a těším se, že v tomto nespravedlivém a vleklém procesu vyjde pravda konečně najevo,“ řekl trojnásobný vítěz Newyorského maratonu z počátku 80. let.

Vzhledem k tomu, že trest vstoupil v platnost okamžitě, rozhodla se americká atletická federace odebrat Salazarovi akreditaci na MS v Dauhá, kde doprovází své atlety. K jeho svěřencům patří nizozemská reprezentantka Sifan Hassanová, jež v sobotu získala zlato v běhu na 10.000 metrů, a Američané Donavan Brazier a Clayton Murphy, které v úterý čeká finále na 800 m.

Čtyřnásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa Farah přestal se Salazarem spolupracovat v roce 2017, kdy se rozhodl po ukončení kariéry na dráze vrátit do Anglie.

Firma Nike má s tréninkovým centrem v Oregonu, jež je primárně určeno pro americké vytrvalecké hvězdy, uzavřen kontrakt na 26 let a 460 milionů dolarů (10,9 miliardy korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme