Její halový rekord odolává už 42 let. Koulařka Helena Fibingerová slaví 70. narozeniny

Je jednou z nejlepších koulařek historie a dodnes drží halový světový rekord. Helena Fibingerová v sobotu slaví 70. narozeniny a její výkony jsou pro aktuální atletickou elitu nedostižnou metou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koulařka Helena Fibingerová ve finále evropského šampionátu v Římě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Helena Fibingerová poslala kouli do vzdálenosti 22 metrů a 50 centimetrů. Jen pro srovnání - za dvacetimetrovou hranici se v této sezoně ještě žádná závodnice na světě nedostala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Její halový rekord odolává už 42 let. Koulařka Helena Fibingerová slaví 70. narozeniny

Fibingerová soutěžila v letech, které byly poznamenány státem řízeným dopingem ve východoevropských zemích, ale podezření rekordmanka vždy rázně odmítala. A ráda vzpomíná na únor 1977 a mítink v jablonecké hale.

„Měla jsem úžasnou formu. Jak je hala v Jablonci nad Nisou koncipována, kde se v přední části nastavil koulařský kruh, který byl v sevření diváků, to bylo úžasné,“ vzpomíná bývalá atletka.

Ale přesto málem opustila halu bez jediného pokusu. Trenér Heleny Fibingerové věděl o její výjimečné formě a chtěl posunout vrhačský kruh o něco dál od diváků. To ale koulařku rozčílilo a organizátoři ji museli doslova tahat zpátky do haly. Pak ale vrhla čtyřkilové náčiní 22 a půl metru daleko a byl z toho dodnes platný světový rekord.

Během kariéry ovládla mistrovství světa v Helsinkách a rok poté měl přijít další vrchol na olympiádě v Los Angeles - tam ale reprezentace Československa z politických důvodů neodcestovala.

Třetí start, třetí medaile. Překážkářka Hejnová si na Diamantové lize v Monaku doběhla pro bronz

Číst článek

„Myslím, že není nic krásnějšího, než požádat příslušníky jiné země, aby vzdali při zvucích naší hymny čest naší zemi. Prostřednictvím svého výkonu tohoto dosáhnout. Dnes vím, že tato chvíle už nebude, ale přesto se plně stavím za stanovisko Československého olympijského výboru, neboť v určitých kruzích vznikla anomální situace, která nezaručuje čistotu olympijské myšlenky,“ podpořila Fibingerová v emotivním vystoupení v Československé televizi rozhodnutí necestovat na olympiádu v roce 1984. A podle jejího pozdějšího vyjádření to nebyla obhajoba bojkotu - jen nářek nad tím, že sportovci přišli o olympiádu.

Atletice se věnuje i po aktivní kariéře a třeba v roce 2013 byla u bronzu Ladislava Prášila z halového mistrovství Evropy v Göteborgu.

„Opravovala mě v technice. Prý si tam odběhla kolečko a přišla mi poradit. Myslím, že se s trenérem shodli. Držela mi palce a gratulovala mi,“ povídal Prášil k radám halové světové rekordmanky - sedmdesátileté Heleny Fibingerové, která i v současnosti pozorně sleduje české atlety a hlavně koulaře Tomáše Staňka.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme