Triumf na nejkvalitnější oštěpařské soutěži v historii her. Před 20 lety získal Železný třetí zlato v řadě

Přesně před dvaceti lety dokázal atlet Jan Železný to, co dodnes žádný jiný oštěpař nezvládl. Potřetí v řadě vyhrál olympijskou soutěž, když v těsném souboji v australském Sydney porazil druhého Brita Steva Backleyho o 32 centimetrů.

Sydney Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Železný na olympiádě v Sydney

Jan Železný na olympiádě v Sydney | Zdroj: ČTK / AP

Oštěp z ruky Jana Železného letěl ve třetí sérii výjimečného finále poměrně nízko nad zemí, ale zapíchl se téměř do pásky označující 90 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Jakuba Marka o třetím olympijském zlatu Jana Železného v řadě

Tehdy už velmi zkušený český atlet věděl, že to je dobré, ale z jeho grimasy jste mohli vyčíst i lehkou nespokojenost. Devadesátimetrovou metu nakonec překonal o 13 centimetrů, což mu nakonec na výrazný zápis do historie stačilo.

„Věřil jsem si, že hodím přes 90 metrů a věděl jsem, že to bude pro výhru potřeba,“ povídal těsně po závodě pro Český rozhlas Jan Železný – nejlepší oštěpař historie a jeden z nejúspěšnějších sportovců Česka, potažmo Československa.

Nejkvalitnější závod her

Finále ze Sydney je dodnes nejkvalitnější oštěpařskou olympijskou soutěží. Vždyť nejlepších sedm mužů se dostalo přes 85 metrů.

Včetně nakonec bronzového Rusa Sergeje Makarova, který podle Železného nedokázal v soutěžích prodat svůj potenciál. „Viděl jsem na tréninku Makarova házet 93 nebo 94 metrů. Nezvládal závody,“ řekl bývalý český reprezentant.

Německý oštěpař Vetter hodil 97,76 metrů, k Železného rekordu mu chyběl jen necelý metr

Číst článek

Na rozdíl právě od Železného, který má kromě olympijského hattricku i stříbro ze svých prvních her v Soulu, kde ho o 16 centimetrů porazil posledním hodem soutěže Fin Tapio Korjus.

Od roku 1996 je pak Železný světovým rekordmanem díky hodu dlouhému 98 metrů a 48 centimetrů, kterému se nedávno výrazně přiblížil Němec Johannes Vetter. Chvíle, kdy Železného výkon někdo překoná, prý do několika let přijde.

„Změní se jedna podstatná věc, a to že mi nebudou říkat současný, ale bývalý světový rekordman. Proto jsou hodnotné olympijské medaile, protože ty mi nikdo nevezme a vždy budu trojnásobný olympijský vítěz,“ popisoval na začátku září na Zlaté tretře v Ostravě Jan Železný – první trojnásobný olympijský vítěz, který svůj hattrick zkompletoval přesně před dvaceti lety.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme