Trénovala jsem sama po lesích, říká vícebojařská šampionka Novotná. Výkonem zastínila i desetibojaře

Doba, kdy byla Česká republika vícebojařskou velmocí, je pryč. A na republikovém šampionátu teď stačil vítězi atletického desetiboje k titulu podprůměrný výkon. Ani mezi sedmibojařkami nepadla žádná z mezinárodního pohledu významná hranice. Vzhledem k nízkému věku Jany Novotné je ale její obhajoba titulu zajímavým zápisem s výhledem do budoucna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Novotná | Zdroj: Profimedia

Na republikovém šampionátu v atletickém víceboji ani v minulosti žádné velké rekordy nepadaly, ale v letošním desetiboji se pouze vítěz dostal přes 7 tisíc bodů. Potvrdil se tak trend posledních let, kdy tato historicky mimořádně úspěšná disciplína z českého pohledu výrazně stagnuje a muže zastiňují ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak hodnotí obhajobu titulu ve víceboji atletka Jana Novotná

„Trénovala jsem po lesích a po parcích sama. Myslím, že to bylo vlastně příjemné, i když nám nějaké tréninky chyběly.“

Jana Novotná patří už od mládežnických kategorií mezi velké vícebojařské naděje a i přes problematický trénink v době pandemie koronaviru dokázala obhájit v jedenadvaceti letech seniorský titul. A to i přesto, že se jí na jaře do tvrdé dřiny moc nechtělo.

„Měla jsem pak problém s motivací. Těšila jsem se, že bych se mohla dostat na mistrovství Evropy do Paříže, které se ale bohužel zrušilo. Teď mám však velkou motivaci dál makat,“ povídá Novotná.

Mladá závodnice z USK Praha poté využila toho, že šestá z mistrovství Evropy Kateřina Cachová měla problémy s kotníkem a soutěž v pražském Edenu před závěrečnou osmistovkou vzdala.

Cachová vyhlíží překážky

„Nemám ráda nedokončený víceboj, ale máme za 14 dní mistrovství republiky a chtěla bych zaběhnout překážky, když se ten kotník dá dohromady, abych si udělala radost alespoň v jedné disciplíně,“ vyhlíží zraněná Cachová domácí šampionát na jednotlivých tratích v Plzni.

Tam by se měla představit i Novotná, pro kterou při stoupající výkonnosti nejsou nereálné myšlenky na odloženou tokijskou olympiádu v příštím roce – i když podle Novotné spíš až na tu v roce 2024 v Paříži.

„Já jsme si vždy říkala, že si dodělám magisterský titul na psychologii v roce 2023 a pak bude rok na přípravu. Uvidíme, jak to vyjde, a hlavně jestli budu zdravá,“ doplňuje Jana Novotná, která zastínila výkonem 5878 bodů desetibojaře, kteří se ani nepřiblížili osmitisícové hranici. Kompletní výsledky z MČR ve vícebojích naleznete zde.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme