Chci vyhrát olympiádu a být nejlepší z nejlepších, vzkázal Cheptegei po světovém rekordu

Nejprve rekord na 5000 metrů a pak i na dvojnásobné distanci. Nejprve Etiopanka, pak Uganďan. Na speciálním atletickém mítinku ve španělské Valencii padly dva letité světové rekordy na vytrvaleckých tratích. O patnáctileté maximum na trati 10 000 metrů přišel legendární Kenenisa Bekele, o šest sekund ho předběhl Joshua Cheptegei.

Valencie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joshua Cheptegei po světovém rekordu na 10 000 metrů | Foto: EFE/Manuel Bruque | Zdroj: ČTK

„Mým hlavním snem je vyhrát olympijské hry. Závody na pět a deset kilometrů mi teď sedí perfektně. Není u mě tajemstvím, že nikdy nejsem sám se sebou spokojený. Jakmile se mi něco povede, jako byl třeba světový rekord na pět kilometrů v Monaku, hned chci něco dalšího. Být nejlepší z nejlepších a každý den být lepší než den předtím," řekl čtyřiadvacetiletý Joshua Cheptegei v cíli závodu na 10 000 metrů ve Valencii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mítinku ve Valencii padly hned dva světové rekordy. Více v příspěvku Františka Kuny

Ale děkovat může zejména sám sobě, jak se popral s těžkou sezonou. Zrušené nebo odložené závody, omezení v souvislosti proti šíření koronaviru, daleko těžší podmínky pro trénink. I přesto se v původně olympijském roce dokázal Cheptegei dostat do vrcholné formy.

„Bylo mnoho omezení, které jsme museli dodržovat. Postupně se snižoval počet lidí, kteří spolu mohou být a trénovat. Až jsme nakonec skupinové tréninky museli úplně zrušit. Občas jsme běhali ve dvou, ve třech, ale nebylo to ono. Pak jsme apelovali na vládu, aby byla opatření trochu benevolentnější. Na začátku června se to zlepšilo a mohli jsme zase trénovat," vyprávěl Cheptegei v podcastu Mezinárodního olympijského výboru.

Gideyová zaběhla světový rekord na pět kilometrů, maximum překonal ve Valencii i Cheptegei

Číst článek

Mezi jeho překonanými rekordy na tratích 5000 a 10 000 metrů neuběhly ani dva měsíce. Cheptegei ale nebyl jediný, kdo ve Valencii slavil. Nevydrželo totiž ani světové maximum Etiopanky Tiruneš Dibabaové na pětikilometrové trati.

Rekord ale zůstává v Etiopii, nový nejlepší čas historie zaběhla Letesenbet Gideyová. A nakolik byl její výkon velkolepý, hodnocení bylo přinejmenším dost skromné.

„Děkuji všem, mám velkou radost,“ řekla v cíli stručně šťastná nová světová rekordmanka.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme