Chorvatsko 0:0 Brazílie

Čeští atleti na finále nedosáhli, Nor Ingebrigtsen je nejmladším halovým mistrem Evropy

Na halovém mistrovství Evropy v Glasgow v sobotu nikdo z české výpravy postup do finále nevybojoval. Sprinteři Klára Seidlová i Zdeněk Stromšík skončili v semifinále, stejně dopadl Filip Šnejdr v běhu na 800 m. Tyčkařky Romana Maláčová a Amálie Švábíková ztroskotaly v kvalifikaci.

Glasgow (Aktualizováno: 22:29 2. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká sprinterka Klára Seidlová | Foto: Soeren Stache | Zdroj: ČTK/DPA

Oba čeští sprinteři postoupili z dopoledních rozběhů. Stromšík byl v tom svém třetí v čase 6,77 a kvalifikoval se přímo. Seidlová doběhla pátá a s časem 7,39 musela do poslední chvíle čekat, jestli se vejde mezi 24 semifinalistek. Práh finále však nepřekročili. Seidlová doběhla v semifinále poslední za 7,41, Stromšík předposlední za 6,78. Přitom časy na úrovni jejich letošních maxim by dveře do finále otvíraly.

Čeští sprinteři Stromšík a Seidlová postoupili na halovém mistrovství Evropy do semifinále

Číst článek

Stromšík tak v podobě rozběhu překonal jen první překážku, což mu například loni na halovém mistrovství světa v Birminghamu kvůli svalovému zranění nevyšlo. „Cíl byl přejít do semifinále, což se povedlo z přímého postupového místa, takže já si nemám na co stěžovat,“ pochvaloval si po rozběhu.

V semifinále doběhl sedmý a těžko skrýval zklamání. Jeho semifinálový výkon byl zhruba o desetinu pomalejší než časy, kterých dosahoval ještě před pár týdny. „Čekal jsem rychlejší čas a chtěl jsem se poprat o postup do finále. Myslím si, že bylo na víc, malinko. Mohl jsem běžet rychleji,“ litoval. Příčinu ale zatím pojmenovat nedokázal. 

Také Seidlová už letos běžela výrazně rychleji, ale v rozběhu trochu zaostala na startu a to se v nejkratším sprintu těžko dohání. O jejím těsném postupu nakonec rozhodly pouhé dvě setiny. Když proběhla cílem svého rozběhu jako pátá, příliš v postup nevěřila. V semifinále chtěla být rychlejší, ale to se jí nepovedlo. Byla o dvě setiny pomalejší. „Spokojená určitě nejsem, je to můj nejhorší letošní čas,“ posteskla si.

Norské úspěchy

Nor Karsten Warholm vystřídal na halovém čtvrtkařském trůnu Pavla Masláka. Časem 45,05 sekundy v sobotu ve finále mistrovství Evropy v Glasgow vyrovnal 31 let starý kontinentální rekord Němce Thomase Schönlebeho a dovršil velký večer norské atletiky. O jedno z největších překvapení se postaral Slovák Ján Volko vítězstvím ve finále běhu na 60 metrů v čase 6,60.

Nor Jakob Ingebrigtsen se stal v 18 letech nejmladším halovým mistrem Evropy v atletice, když vyhrál běh na 3000 metrů v čase 7:56,15. V neděli bude usilovat o double ve finále na poloviční trati. Jeho starší bratr Henrik dovršil rodinnou radost třetím místem. Mezi ně se dokázal vklínit jen domácí Chris O'Hare.

Koulař Staněk dostal medaili na chodbě. ‚Kulisa tady se mi úplně nelíbila,‘ řekl

Číst článek

Warholm, jehož hlavní disciplínou jsou překážky, hned na svém prvním halovém šampionátu ukázal, že umí i hladkou čtvrtku pod střechou. Vyrazil bez taktizování a od seběhnutí do druhého kola jasně vedl. Druhý doběhl Španěl Óscar Husillos, který se radoval už loni na halovém mistrovství světa v Birminghamu, ale pak byl diskvalifikován pro vyšlápnutí z dráhy. Maslák, který získal tři evropské i světové tituly v hale za sebou, v Glasgow pro nemoc nestartoval.

Také ve stejné disciplíně žen triumfovala překážkářka. Švýcarka Léa Sprungerová k letnímu titulu na překážkách z Berlíně přidala halové zlato v letošním nejlepším světovém čase 51,61. Do cílové rovinky vbíhala s velkým náskokem, Cynthia Bolingová z Belgie měla sice drtivý finiš, ale Švýcarka vítězství o jedinou setinu uhájila.

V běhu na 3000 m šli oba bratři Ingebrigtsenové do čela už po 700 metrech a soupeři se za nimi uctivě seřadili. V polovině trati je na chvíli vystřídal francouzský steeplař Yoann Kowal, ale závěrečné kolo bylo velkým soubojem norských sourozenců. Jakob si doběhl pro zlato, Henrika těsně předstihl O'Hare, ani pád do cíle už Norovi stříbro nezajistil. Rozdíl byl pouhé tři tisíciny sekundy.

Henrik potvrdil, že v cíli do toho dal všechno. "Viděl jsem na obrazovce, jak se za mnou řítí. Skočil jsem a myslím, že jsem tím získal dvě setiny. Snad si zasloužím polovinu Jakobovy medaile. Takže v hlavě mám, že jsem vyhrál bronz a půlku zlata,“ řekl nejstarší z bratrů, pro něhož je to už třetí halová medaile.

„Myslím, že ostatní z nás měli respekt. Mohli jsme si udělat vlastní závod, ale nebylo to tak jednoduché, bylo tam spousta loktů,“ řekl vítězný norský mladík a s vyhlídkou na nedělní druhé finále a v narážce na své mládí omluvně dodal: „Už mám šestnáct minut po večerce.“

Jakob Ingebrigtsen won the 3000m title in 7:56.15.

His 1500m splits: 4:11.10/3:45.05. 😮 #Glasgow2019

21:09 – 02. 03. 2019

29 123

Pro Jakoba to není první zápis do historie, už loni v Berlíně byl nejmladším mistrem Evropy a dokonce dvojnásobným. Teď ve věku 18 let a 163 dnů předstihl německého výškaře Dietmara Mögenburga, který byl při trumfu v roce 1980 o pár dní starší.

Podobný "bratrovražedný" souboj viděli diváci v tyčkařském sektoru v podání polské dvojice, která se přetahovala o vítězství. Obhájce titulu Piotr Lisek skákal až do 585 cm všechno na první pokus, Pawel Wojciechowski měl několikrát problémy, ale pokaždé z nich dokázal vybruslit. Výšku 565 cm zdolal až na třetí pokus. Po prvním nezdaru na 580 cm si další pokusy takticky schoval na 590 a napodruhé uspěl v osobním rekordu.

Vícebojař Sýkora je po prvním dnu desátý. Trápí ho ale problémy se zády

Číst článek

Slovák Volko, který startuje v české extralize za Olomouc, překvapil už před dvěma lety v Bělehradě stříbrem. Teď zaskočil všechny favority a posunul se na stupeň nejvyšší. „Měl jsem celkem dobrý start, navzdory tomu, že mě bolela noha. Když jsem v předklonu probíhal cílem, tušil jsem, že to bude na stupně vítězů, ale nevěděl jsem, že jsem první,“ řekl po triumfu.

Lídra letošních tabulek Emreho Zafera Barnese, jamajského rodáka v barvách Turecka, porazil o jedinou setinu. „V úplném konci jsem se s ním srazil. Možná ho to trochu vykolejilo, ale už jsem se mu patřičně omluvil,“ dodal slovenský vítěz.

Brit Richard Kilty, vítěz dvou předchozích šampionátů, skončil bez medaile čtvrtý. Polka Ewa Swobodová potvrdila roli nejrychlejší Evropanky sezony, od ranních rozběhů všechno vyhrávala a stále zrychlovala až na finálových 7,09.

Italský výškař Giancarlo Tamberi vybojoval své třetí zlato, ale první od roku 2016, kdy si zlomil nohu a málem ukončil kariéru. „Věděl jsem, že se jednou vrátím a tohle je teprve začátek. Cílem je olympiáda v Tokiu,“ řekl Tamberi. Halu v Glasgow si získal už při nástupu na plochu, kam přišel v kiltu, a diváci každý jeho pokus provázeli bouřlivým potleskem. Jako jediný zdolal 232 centimetrů, čímž vyrovnal své letošní evropské maximum.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme