Koronavirus ohrožuje konání atletického mistrovství světa v Nan-ťingu. Rozhodne se do dvou týdnů

Největší akci halové atletické sezony ohrožují problémy s koronavirem. Mistrovství světa má totiž hostit v polovině března čínský Nan-ťing a například britská reprezentace se už rozhodla, že do Číny nepojede. Situaci s napětím sleduje i Český atletický svaz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: © Getty Images for IAAF

„Je předčasné dělat finální závěry. Předseda Českého atletického svazu je horkou linkou spojený s předsedou Světové atletiky panem Sebastianem Coem,“ mluví šéftrenér českých atletů Jan Netscher o tom, že se zatím čeká na doporučení vrchní atletické autority v čele s Britem Coem (Mezinárodní asociace atletických federací, IAAF, prosazuje od roku 2019 název Světová atletika - pozn. red.), se kterým je v kontaktu předseda domácího svazu Libor Varhaník. Situaci sledují i další členové týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koronavirus ohrožuje konání halového atletického mistrovství světa v čínském Nankingu

„Velmi čile s nimi komunikujeme. V úterý jsem si psala s lékařským ředitelem Světové atletiky, který mi říkal, že sbírají informace, dávají dohromady epidemiologické záležitosti a všechna možná rizika a do dvou týdnů bychom měli dostat definitivní vyjádření,“ přidává své informace z posledních dnů šéflékařka českého atletického týmu Karolína Bílková.

Do dvou týdnů by tedy mělo být jasné, jestli se v Nan-ťingu bude závodit, nebo se akce zruší stejně jako únorový halový asijský šampionát v atletice v čínském Chang-Čou. Existuje ale i třetí varianta, že by se šampionát přesunul, podobně jako olympijská kvalifikace basketbalistek, do jiného státu.

„V úvahu připadá jedině Dauhá, kde to bylo nedávno. Hala tam je a můžou vytáhnout plány z mistrovství pod širým nebem včetně dopravy a tak,“ říká Karolína Bílková o katarském hlavním městě, které hostilo venkovní světový šampionát na podzim a halový před deseti lety.

České atlety čeká soustředění v Africe. Oštěpařka Ogrodníková věří, že zátěž pod Železným vydrží

Číst článek

V Dauhá by navíc pravděpodobně nebyl problém s obsazeností haly. Britové už se rozhodli, že do Číny nepojedou, Australané o tom vážně uvažují a podle Jana Netschera můžou mít jejich vyjádření ještě před rozhodnutím Světové atletiky svůj specifický důvod.

„Může to být i způsob vytváření nátlaku, aby někdo jiný začal uvažovat o pořádání tohoto šampionátu, aby se ještě dal někam přesunout. Víc ale vím jen to, že my šampionát v tuto chvíli pořádat nemůžeme,“ doplňuje Jan Netscher k možnému přesunu halového mistrovství světa v atletice, které má hostit 13. až 15. března Nan-ťing.

A jestli v Číně navzodry koronaviru šampionát přeci jen nakonec bude, by se mělo rozhodnout v následujících dvou týdnech. 

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme