Američané v Budapešti ovládli štafetu, Lyles na mistrovství získal třetí zlatou medaili

Sprinterskou štafetu mužů na 4x100 metrů vyhráli na mistrovství světa Američané v čase 37,38 sekundy. Noah Lyles má po triumfu na stovce a dvoustovce třetí zlatou medaili a je nejúspěšnějším atletem šampionátu v Budapešti. I na stejné trati žen slaví kvarteto Spojených států v rekordu mistrovství 41,03 s.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američan Noah Lyles se raduje z triumfu ve štafetě na mistrovství světa v Budapešti

Američan Noah Lyles se raduje z triumfu ve štafetě na mistrovství světa v Budapešti | Foto: Reuters, Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Švéd Armand Duplantis si zopakoval tyčkařské zlato. Jako jediný zdolal 610 cm a marně se pokoušel o světový rekord 623 cm. Běh na 800 metrů vyhrál Kanaďan Marco Arop a vybojoval pro svou zemi první zlato v této disciplíně. Faith Kipyegonová z Keni zvítězila v běhu na 5000 metrů a po triumfu na 1500 m si zajistila druhé zlato.

Američanka Chase Ealeyová obhájila titul v soutěži koulařek výkonem 20,43 metru. Soutěž desetibojařů skončila dvojitým úspěchem Kanaďanů. Vyhrál Pierce Lepage, který se ziskem 8909 bodů zařadil na páté místo v historických tabulkách, olympijského vítěze Damiana Warnera porazil o 105 bodů.

Američané tradičně na světových šampionátech disponují obrovskou sprinterskou silou, ale za posledních 15 let získali zlato jen jednou - v roce 2019 a Lyles s Christianem Colemanem byli i tehdy při tom. Často je porážely sehranější štafety a ani v sobotu vítězové nepředvedli ideální předávky, přesto si doběhli pro zlato.

Italové nahrazují individuální rychlost dokonalou souhrou a po olympijském zlatu v Tokiu si doběhli pro stříbro. Jamajka triumfovala naposledy v roce 2015, kdy končila éra Usaina Bolta. Od té doby usilovala o jakoukoli medaili marně, až v sobotu dosáhla na bronz.

V ženských štafetách se už dvacet let střídají na nejvyšším stupni Spojené státy s Jamajkou. V Budapešti podruhé za sebou triumfovaly Američanky, ale dvě členky stříbrné jamajské štafety rozšířily záviděníhodnou sbírku. Shericka Jacksonová získala jedenáctou a Shelly-Ann Fraserová-Pryceová dokonce šestnáctou medaili na mistrovství světa.

Duplantis předvedl nadšeným divákům šest bezchybných skoků. O šest metrů se pokoušelo pět skokanů, ale vedle Švéda uspěl jen Filipínec Ernest John Obiena a od loňského bronzu udělal zase krůček směrem nahoru.

Pak zkoušel ještě o deset centimetrů výš, ale zatím neúspěšně. O bronz se podělili za výšku 595 cm se stejným zápisem Američan Christopher Nilsen a Australan Kurt Marschall. Francouz Thibaut Collet si zlepšil osobní rekord o osm centimetrů na 590, ale stačilo to jen na páté místo.

Arop, rodák ze Súdánu, přidal k loňskému bronzu nejcennější kov. Nejvyšší muž startovního pole zaútočil 200 metrů před cílem a předstihl Emmanuela Wanyonyiho, který po většinu závodu vedl. Teprve devatenáctiletý Wanyonyi má ještě rezervy v taktice, ale dobře zastoupil svého slavnějšího krajana, obhájce zlata a olympijského vítěze Emmanuela Korira, který vypadl už v rozběhu.

Bude párty, radovala se v češtině Kitagučiová po zlatu v oštěpu. Japonku trénuje český trenér Sekerák

Číst článek

Kipyegonová i na 5000 m v červnu překonala světový rekord, přestože tuto trať běžela poprvé od roku 2015. Diváci v Budapešti viděli další její velký souboj se Sifan Hassanovou z Nizozemska, která po bronzu na 1500 m vybojovala stříbro. Na úvodní desítce upadla, takže z velkých plánů splnila jen část. Třetí doběhla Beatrice Chebetová z Keni, mistryně světa v krosu a loni druhá v Eugene. Obhájkyně titulu a vítězka desítky Gudaf Tsegayová z Etiopie skončil až třináctá.

Američanka Chase Ealeyová obhájila zlato v soutěži koulařek výkonem 20,43 m. V soutěži vedla od prvního pokusu, v němž předvedla své letošní maximum 20,35 m, v páté sérii přidala ještě osm centimetrů. Dvacetimetrovou hranici přehodila ještě Sarah Mittonová z Kanady. Bronz ukořistila Číňanka Kung Li-ťiao a byla to už její jedenáctá medaile z velké akce, včetně dvou titulů mistryně světa a olympijského zlata. Získala ji jen díky lepšímu druhému pokusu.

Lapage už letos Warnera porazil v prestižním desetiboji v Götzisu, v Budapešti se vyhoupl do čela v dnešní první disciplíně a už tuto pozici neopustil. V sedmi disciplínách z deseti byl lepší než loni při druhém místě v Eugene a nasbíral o 202 bodů víc.

Olympijský vítěz Warner se v závěrečné patnáctistovce vrátil na stříbrnou pozici. Bronz získal Lindon Victor z Grenady především díky vynikajícím výkonům v hodu diskem a v oštěpu. Disk poslal do vzdálenosti 54,97 m a překonal tak nejlepší výkon šampionátu, který od loňska držel Jiří Sýkora.

Lídr letošních tabulek Němec Leo Neugebauer, který po prvním dnu vedl o třicet bodů, dnes úplně pokazil úvodní překážky a nakonec se propadl až na páté místo. Dvojnásobný mistr světa a světový rekordman Francouz Kévin Mayer v pátek pro zranění odstoupil už po dvou disciplínách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme