‚Člověk s velkým Č, milá, usměvavá a úžasná žena.‘ Sportovní svět vzpomíná na legendu Zátopkovou

Čeští sportovci i politici vzpomínají na olympijskou vítězky z Helsinek 1952 Danu Zátopkovou. Legendární oštěpařku, která zemřela v pátek ráno ve věku 97 let, považují nejen za výjimečnou sportovkyni, ale i za mimořádnou osobnost.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Zátopková

Dana Zátopková | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková | Zdroj: archiv ASC Dukla

S manželem Emilem, legendárním vytrvalcem a čtyřnásobným olympijským šampionem, tvořili výjimečný pár. „Byly to největší atletické celebrity našeho státu a udělali obrovskou reklamu pro naši republiku, pro armádní sport. Tenhle pár znali fandové atletiky na celém světě,“ řekl šéf Dukly Jaroslav Priščák.

Zemřela Dana Zátopková, olympijské vítězce a manželce Emila Zátopka bylo 97 let

Číst článek

Pro českou veřejnost byli inspirací i svými občanskými postoji. „Lidi je milovali za to, jak reagovali na ty těžké okamžiky. Navíc to byli skvělí vypravěči, jak Emil, tak Dana. Měli jsme je strašně rádi, Je to velký smutek pro nás pro všechny,“ litoval Priščák.

Ranní zpráva rozlítostnila také oštěpařského světového rekordmana Jana Železného, který se díky svému otci znal se Zátopkovými už od dětství. „Dana byla pro mě člověk s velkým Č nejenom z toho sportovního hlediska, ale hlavně z toho lidského. Byly tam i osobní a rodinné vazby, protože se hodně kamarádila s tátou. Je to tak mimořádná osobnost, že se to nedá ničím nahradit. V mém životě zůstane prázdné místo, protože jsem ji měl extrémně rád,“ řekl v nahrávce pro média.

„Pamatuji si, že jsem od ní dostal svůj první pořádný oštěp. I v pozdějším věku se o ten sport velmi zajímala. Byla ráda, že je oštěp tak nahoře. Měla neuvěřitelnou paměť, byla encyklopedie sportu, sledovala všechny závody,“ dodal Železný.

Šílím, jak holky dnes běhají skoro nahaté, říká Zátopková a vzpomíná, jak oštěpem trefila Inda

Číst článek

K Zátopkové měla blízko rovněž další výrazná osobnost českého oštěpu, světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. „Velmi mě to mrzí, Dana byla úžasná žena. Mrzí mě, že jsem za Danou v poslední době nemohla do nemocnice přijít, nechtěla jsem ji ohrozit kvůli virózám mých malých dětí, ale jsem ráda, že jsem měla informace, že alespoň v rámci možností byla v poslední době spokojená a měla se relativně dobře,“ litovala osmatřicetiletá atletka.

Smutek neskrýval ani předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Pro českou atletiku je to bolestná ztráta, odešla nejen legenda našeho sportu, ale především žena, která se snažila kolem sebe rozdávat radost a motivovala aktivně celé generace atletů v jejich úsilí k dosažení sportovní excelence. Odkaz skvělého olympijského páru Dany a Emila bude zapsaný v dějinách české i světové atletiky zlatým písmem a bude tu navždy,“ řekl.

Často se se Zátopkovou setkával rovněž někdejší světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle. „Velmi dobře jsem se s ní znal. Vždy byla na každého milá a usměvavá. Kdykoliv jsem se s ní setkal, objala mě a cítil jsem, že mě má svým způsobem ráda. Dnešní zpráva o jejím úmrtí je pro mě rána a sportovnímu světu bude chybět,“ uvedl.

Dana Zátopková

* 19. září 1922 v Karviné-Fryštátu - 13. března 2020 v Praze
- Česká házenkářka a později reprezentantka v hodu oštěpem.
- Zlatá medailistka z Helsinek 1952, stříbrná z Říma 1960.
- Dvojnásobná mistryně Evropy, třináctinásobná mistryně republiky.
- Držitelka posledního světového rekordu dosaženého dřevěným oštěpem (57,53).
- S Emilem Zátopkem se vzali 24. října 1948. Byli spolu 52 let do smrti Zátopka v roce 2000.
- Držitelka Medaile Za zásluhy.

Ve stejném duchu hovořil i předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „Měl jsem ji rád nejen jako vynikající sportovkyni, ale také jako skvělého člověka, který kolem sebe šířil úsměv, optimismus a dobrou náladu. Byla a stále bude vzorem mnoha sportovním generacím.“

Lítost vyjádřil i premiér Andrej Babiš a Zátopkovou označil za bojovnici. Je podle něj i inspirací. „Inspirace pro nás všechny a především dnes. Věřit, že se všechno zvládne, tak jako to zvládla ona. Moc jsem si jí vážil,“ uvedl. Podle ministryně financí Aleny Schillerové nebyla Zátopková jen slavnou československou atletkou, ale také významnou morální autoritou.

Zátopková se podle představitelů Dukly na odchod připravovala. „Už dlouho s námi o tom Dana mluvila, že už se chystá na cestu. Snad všichni jsme jí měli moc rádi a vážili si jí. Byla skvělou vypravěčkou, velmi ráda zpívala písničky,“ uvedli zástupci armádního klubu na sociálních sítích.

Termín posledního rozloučení a samotná organizace pohřbu se nyní řeší. Situaci komplikují aktuální omezení kvůli pandemii koronaviru.

Ondříčkův film o Emilovi

Dlouho si Dana Zátopková hledala k režisérovi Davidu Ondříčkovi cestu, nakonec si mohl přečíst jí napsanou knihu u ní doma v půjčených pantoflích po jejím manželovi, slavném běžci.

Ondříček o Zátopkovi natočil film, který do kin vstoupí po několika letech práce letos. Na legendární atletku, která zemřela ve věku 97 let, bude vzpomínat jako na ženu sršící i v pozdním věku optimismem a energií.

„Dal nás dohromady Karel Engel, fenomenální zápasník a nejbližší přítel Dany Zátopkové. Ten mě k ní přivedl poprvé, ale Dana Zátopková byla velice zdrženlivá a opatrná. Dlouho mne zkoumala, jestli mi dá povolení k tomu, abych ztvárnil příběh její a jejího muže,“ řekl Ondříček ČTK. Až po několika letech se podle něj „ledy prolomily“.

Svatba z roku 1948 i berlínská olympiáda. Režisér Ondříček dokončuje film o životě manželů Zátopkových

Číst článek

„Pochopil jsem, že mám určité privilegium, když mě pozvala, abych si přečetl v rukopise její knihu. Měl jsem tu možnost číst ji po několik týdnů na několika návštěvách u ní doma. Na těch posledních jsem pochopil, že jsme si blízcí, když mi půjčila pantofle Emila Zátopka. Byly mi malé, ale hrdě jsem si je obul a četl jsem si knihu Náš život pod pěti kruhy,“ řekl.

Životopisné drama Zátopek se na plátnech kin objeví 13. srpna. Na 19. září pak připadá výročí narození legendárního vytrvalce a čtyřnásobného olympijského vítěze; ve stejný den se v roce 1922 narodila i jeho manželka.

Před kamerou se sešli Václav Neužil mladší, Martha Issová nebo Anna Schmidtmajerová. Ondříčkova partnerka Issová ve filmu hraje právě Zátopkovou.

„Poslední setkání s Danou Zátopkovou měla Martha (Issová). Bylo to dojemné, bylo to loni v den jejích narozenin,“ vzpomínal Ondříček. „Šla za ní domů a Dana ji pasovala ještě se svojí kamarádkou na oštěpařku a na svoji nástupkyni. Martha tam šla unavená a s obavami, o čem si budou povídat. Ale odcházela po několika hodinách úplně nabitá energií. Dana Zátopková ve svých 97 letech sršela optimismem a energií, což je neuvěřitelné,“ uzavřel. Právě dnes ho čeká projekce finálního střihu filmu Zátopek, který tvůrci dokončili před několika dny.

ČTK, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme