Rusko může být vymazáno ze světa sportu. Dopingoví komisaři rozhodnou o jeho budoucnosti

Světová antidopingová agentura (WADA) může vyloučit Rusko na čtyři roky ze sportovního světa. Její výkonný výbor oznámí v pondělí odpoledne v Lausanne verdikt v případu manipulace s daty moskevské laboratoře. Ruští sportovci by tak nesměli startovat pod svou vlajkou ani na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 nebo na zimní olympiádě v Pekingu 2022.

Lausanne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Ruské olympijské komise v Moskvě | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Kontrolní komise WADA doporučila obnovení trestu pro ruskou antidopingovou agenturu RUSADA na další čtyři roky. Navrhované sankce jsou reakcí na nedodržení podmínek loňského zrušení předchozí suspendace.

Olympiáda bez Ruska by byla pro světový sport vážná situace, varuje český expert na doping Polák

Číst článek

Jednou z nich bylo předání dat z moskevské laboratoře. Ta však WADA získala až po delších průtazích a při jejich ověřování vyšlo najevo, že záznamy nejsou kompletní a vykazují i další nesrovnalosti.

Navrhované sankce jsou pokračováním kauzy státem organizovaného systematického dopingu, která se táhne už od zimních olympijských her 2014 v Soči. K možným trestům patří také zákaz pořádání velkých sportovních akcí v Rusku po dobu čtyř let.

Sportovci budou moci podobně jako na loňských ZOH v Pchjongčchangu či na atletických MS startovat pouze pod neutrální vlajkou, pokud splní antidopingové podmínky.

Před olympiádou 2016 v Riu i před loňskými hrami v Pchjongčchangu rozhodoval o účasti ruských sportovců MOV, respektive jednotlivé sportovní federace. Nyní už má WADA větší pravomoc a MOV musí její verdikt respektovat. „Vynesené sankce jsou závazné,“ konstatoval minulý týden předseda MOV Thomas Bach.

Ruští politici označili navrhovaný trest, který by se vztahoval i na paralympijské hry či světové šampionáty, za neférový a považují ho za další součást „západního tažení“ proti své zemi. Proti rozhodnutí WADA se Rusko může odvolat k mezinárodní sportovní arbitráži CAS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme