Tyčkař Duplantis v Eugene překonal světový rekord. Ve finále Diamantové ligy skočil 623 centimetrů

Tyčkař Armand Duplantis podruhé na stadionu Hayward Field v Eugene vylepšil vlastní světový rekord. Po úspěchu na loňském mistrovství světa, kde skočil 621 centimetrů, v nedělním finále atletické Diamantové ligy jako první člověk v historii překonal laťku ve výšce 623 centimetrů. O centimetr tak vylepšil maximum, které stanovil v únoru při halovém mítinku ve francouzském Clermont-Ferrand.

Eugene Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armand Duplantis v Eugene překonal světový rekord

Armand Duplantis v Eugene překonal světový rekord | Zdroj: Profimedia

Třiadvacetiletý švédský tyčkař narozený ve Spojených státech amerických posunul hranici lidských možností ve skoku o tyči už posedmé. Na světový rekord útočil v této venkovní sezoně několikrát, ale navzdory řadě nadějných pokusů ten úspěšný přišel až v neděli. Laťku překonal napoprvé. Sice se chvěla, ale zůstala na stojanech.

Znovu bronzový Vadlejch, nečekaná medaile štafety a dravé mládí. Co ukázal šampionát o českých atletech?

Číst článek

Dálkař Radek Juška skončil čtvrtý ve finále atletické Diamantové ligy, kam se dostal až jako náhradník. Po posledním pokusu dlouhém 810 centimetrů se dokonce v Eugene posunul na třetí příčku, ale vzápětí ho o pět centimetrů překonal Japonec Juki Hašioka.

Při neúčasti mistra světa a olympijského šampiona Miltiadise Tentoglua vyhrál Švýcar Simon Ehammer, který stejně jako druhý Tajay Gayle z Jamajky skočil 822 cm a měl lepší druhý pokus.

Tsegayová na pětikilometrové distanci na dráze vylepšila téměř o pět sekund červnový výkon Keňanky Faith Kipyegonové z mítinku v Paříži. Nové maximum posunula na 14:00,21 minuty.

Po čtvrt roce vrátila světový rekord do etiopského držení, před Kipyegonovou byla světovou rekordmankou Letesenbet Gideyová. Dvojnásobná mistryně světa Tsegayová má v držení druhé historické maximum, dva roky je halovou světovou rekordmankou na 1500 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme