Atletky s mužskou muskulaturou bude znovu řešit arbitráž. Zakázal bych jim start, má jasno Dvořák

Získávají medaile na velkých atletických akcích, trhají rekordy a soupeřky na ně nestačí. Přesto se jim slávy, potlesku ani uznání nedostává. Podle ostatních závodníků, fanoušků a trenérů dominují africké běžkyně na 800 metrů díky zvýšené hladině mužských hormonů v těle.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Caster Semenyaová mezi ostatními běžkyněmi vyčnívá výrazně svalnatější muskulaturou | Foto: Reuters

„Prostě mají výhodu a to je mi totálně proti mysli. Tady je to zjevné, ale pořád se o tom akorát mele a nic se nedělá. Já osobně bych jim to zakázal,“ říká rezolutně Tomáš Dvořák.

Názor šéftrenéra českých atletů není ojedinělý. Nejznámějším případem je vítězka osmistovky z londýnského mistrovství Jihoafričanka Caster Semenyaová, ale i závodnice na druhém až čtvrtém místě upoutaly na první pohled mužskou muskulaturou.

Atletické MS obrazem: Boltovo loučení v bolestech i česká oštěpařská radost

Číst článek

„To jsou určité vrozené dispozice těchto závodnic a myslím, že atletická federace se s tím dost potýká. Zvyšuje to silové schopnosti, takže sportovkyně mají muskulaturu jako muži,“ vysvětluje Michal Polák z Českého antidopingového výboru.

Africké medailistky z Londýna mají zvýšenou hladinu testosteronu, tedy mužského pohlavního hormonu, vrozenou. Narodily se s ní a za výhodu oproti svým soupeřkám tak nemůžou. I proto je rozhodnutí, jestli budou moct závodit se ženami, velmi citlivé.

 To v rozhovoru pro Guadian uznává i prezident Mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Coe. „Je to to nesmírně citlivé téma. Nechci, aby byly atletky démonizovány, ale je naší povinností vytvořit v našem sportu rovné podmínky. Nechceme z toho udělat hon na čarodějnice, nikdo nechce podvádět, ale je mojí zodpovědností zajistit, aby se to vyřešilo.“

Už v roce 2011 chtěla IAAF určovat pohlaví právě podle hladiny testosteronu v těle. Jenže pravidlem dotčená sprinterka Dutee Chandová z Indie se obrátila na Mezinárodní sportovní arbitráž, která atletice tento mechanismus zakázala do doby, než bude prokázáno, že víc mužských hormonů v těle ženám skutečně pomáhá k lepším výsledkům.

Takový výzkum provedli britští vědci až letos a zjistili, že atletický výkon může být lepší o 2 až 4 procenta. Teď se tedy IAAF, jak potvrdil Coe, znovu obrátí na arbitráž a pravidlo by mohlo platit od začátku příštího roku.

Pokud projde, budou muset atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu buď závodit s muži, nebo podstoupit hormonální léčbu. A když lékaři před pár lety uměle snižovali hladinu testosteronu Caster Semenyaové, nedokázala běhat tak rychle jako nyní.

Petr Havlíček, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme