Česko 5:0 Lotyšsko

Atletky s mužskou muskulaturou bude znovu řešit arbitráž. Zakázal bych jim start, má jasno Dvořák

Získávají medaile na velkých atletických akcích, trhají rekordy a soupeřky na ně nestačí. Přesto se jim slávy, potlesku ani uznání nedostává. Podle ostatních závodníků, fanoušků a trenérů dominují africké běžkyně na 800 metrů díky zvýšené hladině mužských hormonů v těle.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Caster Semenyaová mezi ostatními běžkyněmi vyčnívá výrazně svalnatější muskulaturou | Zdroj: Reuters

„Prostě mají výhodu a to je mi totálně proti mysli. Tady je to zjevné, ale pořád se o tom akorát mele a nic se nedělá. Já osobně bych jim to zakázal,“ říká rezolutně Tomáš Dvořák.

Názor šéftrenéra českých atletů není ojedinělý. Nejznámějším případem je vítězka osmistovky z londýnského mistrovství Jihoafričanka Caster Semenyaová, ale i závodnice na druhém až čtvrtém místě upoutaly na první pohled mužskou muskulaturou.

Atletické MS obrazem: Boltovo loučení v bolestech i česká oštěpařská radost

Číst článek

„To jsou určité vrozené dispozice těchto závodnic a myslím, že atletická federace se s tím dost potýká. Zvyšuje to silové schopnosti, takže sportovkyně mají muskulaturu jako muži,“ vysvětluje Michal Polák z Českého antidopingového výboru.

Africké medailistky z Londýna mají zvýšenou hladinu testosteronu, tedy mužského pohlavního hormonu, vrozenou. Narodily se s ní a za výhodu oproti svým soupeřkám tak nemůžou. I proto je rozhodnutí, jestli budou moct závodit se ženami, velmi citlivé.

 To v rozhovoru pro Guadian uznává i prezident Mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Coe. „Je to to nesmírně citlivé téma. Nechci, aby byly atletky démonizovány, ale je naší povinností vytvořit v našem sportu rovné podmínky. Nechceme z toho udělat hon na čarodějnice, nikdo nechce podvádět, ale je mojí zodpovědností zajistit, aby se to vyřešilo.“

Už v roce 2011 chtěla IAAF určovat pohlaví právě podle hladiny testosteronu v těle. Jenže pravidlem dotčená sprinterka Dutee Chandová z Indie se obrátila na Mezinárodní sportovní arbitráž, která atletice tento mechanismus zakázala do doby, než bude prokázáno, že víc mužských hormonů v těle ženám skutečně pomáhá k lepším výsledkům.

Takový výzkum provedli britští vědci až letos a zjistili, že atletický výkon může být lepší o 2 až 4 procenta. Teď se tedy IAAF, jak potvrdil Coe, znovu obrátí na arbitráž a pravidlo by mohlo platit od začátku příštího roku.

Pokud projde, budou muset atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu buď závodit s muži, nebo podstoupit hormonální léčbu. A když lékaři před pár lety uměle snižovali hladinu testosteronu Caster Semenyaové, nedokázala běhat tak rychle jako nyní.

Petr Havlíček, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme