Bývalý sprinter Michael Johnson slaví 50. Rekordy překonával každý rok a vyhrál, co se dalo

Americký sprinter Michael Johnson slaví padesáté narozeniny. Jeden z nejlepších atletů historie získal čtyři olympijská zlata a osm titulů mistra světa. Jeho světový rekord na dvoustovce vydržel dvanáct let, na čtyřstovce o pět let déle.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký sprinter Michael Johnson během olympijských her v Atlantě 1996. | Foto: Fotobanka Profimedia

Přezdívalo se mu „Kachna“, nosila zlaté tretry. Dlouho držel světové rekordy na dvoustovce i čtyřstovce a je jedním z nejlepších sprinterů atletické historie druhé poloviny 20. století. Tak by se ve zkratce dal popsat americký sprinter Michael Johnson.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Johnson patří mezi nejlepší atlety všech dob

„Měl zvláštní styl, běhal v záklonu. Je jedním z nejlepších atletů všech dob,“ řekl na Johnsonovu adresu atletický expert a reportér Českého rozhlasu Miroslav Augustin. „Loni jsme na olympijských hrách v Riu měli stanoviště vedle něj. Viděl jsem jeho reakci, kdy mu Jihoafričan van Niekerk sebral světový rekord na čtyřstovce. Nehnul ani brvou, prostě profesionál,“ vyprávěl.

Johnson zaběhl světový rekord dohromady osmkrát a dlouho ho nikdo nepřekonal. Na olympijských hrách v Atlantě 1996 jako první běžec v historii ovládl běhy na 200 i 400 metrů. Na kratší trati dokonce zaběhl světový rekord v čase 19,32 sekundy. Jeho světová maxima překonal až po dvanácti letech Jamajčan Usain Bolt.

Ten se ho také ptal, jestli někdy litoval konce kariéry. „Ne. Měl jsem štěstí, povedlo se mi všechno, co jsem chtěl. Skončil jsem, protože jsem neměl další cíle. Vyhrál jsem všechno, co jsem mohl,“ odpověděl mu tehdy Michael Johnson.

Kariéru ukončil po olympijských hrách v Sydney 2000. V současné době komentuje atletické závody a píše sloupky do novin. Před deseti lety si v Texasu otevřel vlastní tréninkové centrum a měli i konzultační agenturu.

Barbora Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme