Mistr světa přijde kvůli dopingovým testům o olympiádu, sprinter Coleman dostal dvouletý distanc

Mistr světa v běhu na 100 metrů Christian Coleman dostal za zmeškané dopingové testy dvouletý distanc a přijde o olympijské hry v Tokiu. Čtyřiadvacetiletého Američana nezastihli dopingoví komisaři na nahlášeném místě třikrát během 12 měsíců a Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) mu kvůli tomu letos v červnu zastavila činnost.

Monako (Aktualizováno: 19:27 27. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Coleman je světový šampion v běhu na 100 metrů | Zdroj: Reuters

Distanc Colemanovi vyprší 13. května 2022, teoreticky by mohl stihnout o rok odložené MS v Eugene, které se bude konat v červenci 2022. Proti trestu se může halový mistr světa a světový rekordman na 60 metrů odvolat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).

Přijdou hříšníci Coleman a Násirová o olympiádu? ‚Pravidla by měla platit pro všechny,‘ říká Maslák

Číst článek

Coleman, jenž byl na loňském MS v Dauhá také členem vítězné štafety USA v závodu na 4x100 metrů, těsně unikl trestu za stejný prohřešek už minulý rok.

Postihu se vyhnul jen díky tomu, že Světová antidopingová agentura (WADA) uvedla chybné datum první vynechané kontroly.

Coleman následně požadoval po Americké antidopingové agentuře (USADA) za neprokázané obvinění z obcházení testů omluvu, dvě vynechané kontroly z tohoto období v kombinaci s třetím porušením pravidel ale nakonec měly za následek dvouletý trest.

Nakupoval dárky, hájí se

Dopingoví komisaři nezastihli Colemana na nahlášeném místě pobytu loni 16. ledna, 26. dubna a 9. prosince. Hvězdný sprinter tvrdil, že v posledním případě nebyl k dispozici kvůli nakupování vánočních dárků a že dorazil domů krátce před vypršením hodinové lhůty, kdy měl být k dispozici dopingovým komisařům.

Ti nicméně před disciplinárním tribunálem dosvědčili, že čekali od 19.15 do 20.15 marně před Colemanovým domem. Z účtenky z obchodního domu vyplývá, že tam Coleman platil svůj nákup ve 20.22.

„Jeho tvrzení nepřijímáme. Je zjevné, že nemohl přijít domů dřív, než udělal ve 20.22 nákup. Jsme si naprosto jisti, že přesně to se stalo,“ uvedla AIU v dnešním zdůvodnění trestu.

Rodák z Atlanty Coleman byl mnohými pasován do role nástupce legendárního Usaina Bolta. S osobním rekordem na stovce 9,76 je šestým nejrychlejším mužem historie, ve sbírce má vedle dvou zlatých z MS ještě dvě stříbra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme