Duplantis na Zlaté tretře těsně nepřekonal světový rekord. O 625 centimetrů se pokoušel i navzdory větru

Hvězdný švédský tyčkař Armand Duplantis jen těsně neozdobil Zlatou tretru v Ostravě světovým rekordem. Jeho třetí pokus na výšce 625 centimetrů byl velmi nadějný, ale laťka nakonec spadla. O zápis do historických tabulek se olympijský vítěz a mistr světa i Evropy pokoušel navzdory větrnému počasí a mokrému sektoru, k suverénnímu vítězství mu stačilo překonat rovných šest metrů.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O zápis do historických tabulek se olympijský vítěz a mistr světa i Evropy pokoušel navzdory větrnému počasí a mokrému sektoru

O zápis do historických tabulek se olympijský vítěz a mistr světa i Evropy pokoušel navzdory větrnému počasí a mokrému sektoru | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: Profimedia

Česká atletická jednička Jakub Vadlejch našel v oštěpařském sektoru při třetím startu v sezoně poprvé přemožitele, výkonem 86,08 prohrál o 118 cm s Němcem Julianem Weberem. O další vrchol z domácího pohledu se postarala osmnáctiletá čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, jež splnila časem 50,59 sekundy limit pro účast na olympijských hrách v Paříži. V závodě byla druhá.

‚Krásný stadion a dobrá energie.‘ Tyčkařský fenomén Duplantis si pochvaluje podmínky na Zlaté tretře

Číst článek

Na mítinku kategorie Continental Tour – Gold skončila druhá také oštěpařka Petra Sičaková. V soutěži poznamenané v předprogramu deštěm podlehla výkonem 60,42 o pouhých pět centimetrů mistryni světa Haruce Kitagučiové z Japonska. Bronzová umístění vybojovali tyčkaři Amálie Švábíková s Davidem Holým a Nikoleta Jíchová v běhu na 400 metrů překážek.

Duplantis už po druhém skoku v soutěži a překonání 582 cm měl jisté vítězství. Ostatní soupeři se dostali maximálně na 562 včetně českého šampiona Holého, který si vyrovnal osobní rekord a podělil se o třetí místo s Belgičanem Benem Broedersem; před nimi skončil ještě s nejlepším zápisem Francouz Ethan Cormont.

Fenomenální Švéd, který vloni v Ostravě přeskočil 612 cm, pak až napotřetí zdolal šest metrů, ale nakonec dopřál divákům i pokusy o rekord. Dva byly beznadějné, při třetím nechybělo mnoho, aby Duplantis přidal další centimetr k dubnovému výkonu na Diamantové lize v Sia-menu.

„Byl jsem velmi překvapený svým třetí pokusem na 625, bylo to překvapivě blízko. Získal jsem pocit, kde ta laťka je. Potřebuji jen dobré podmínky, abych to dokázal,“ řekl.

‚Lidi nás hnali‘

Stříbrný olympijský medailista Vadlejch se poprvé v sezoně nedostal za 87 metrů. Nejdál hodil hned napoprvé, ale Weber ho ve druhé sérii překonal a pořadí, stejné jako na předloňském mistrovství Evropy v Mnichově, už se nezměnilo. Vadlejch byl i tak poměrně spokojený. „Dneska rozcvičování bylo extrémně špatné, na mě extrémně špatné. Nakonec jsem z toho uklohnil docela závod. Lidi nás hnali, i když bylo větrno, relativně zima,“ řekl.

Duplantis, Jacobs nebo Gardiner. Na letošní Zlaté tretře se znovu představí hvězdy světové atletiky

Číst článek

Talentovaná Manuel poprvé pokořila hranici 51 sekund a zařadila se na čtvrté místo v domácích historických tabulkách. Loňskou juniorskou mistryni Evropy porazila pouze stříbrná medailistka z loňského světového šampionátu Polka Natalia Kaczmareková (50,09).

Manuel má v českých tabulkách před sebou už jen hvězdy minulosti – Jarmilu Kratochvílovou (47,99), Taťánu Kocembovou (48,59) a Helenu Fuchsovou (50,21). Přeskočila například domácí jedničku posledních let Ladu Vondrovou (50,92), jež v Ostravě doběhla čtvrtá za 51,26. Osobní maximum si Manuel vylepšila o 64 setin. „Když jsem viděla ten čas, tak jsem měla nesmírnou radost a nemohla jsem tomu uvěřit,“ radovala se.

Sičaková si druhého místa mezi oštěpařkami hodně vážila. „Vzhledem k tomu, co tam bylo za soupeřky a že jsem je zvládla přehodit. Přeju to i té Haruce. Kdybych ji přehodila, nevím, jak by to vypadalo. Hodila tam 63, bohužel to přešlápla. První, druhá, dobrá práce trenéra,“ řekla svěřenkyně Davida Sekeráka.

Jíchová si zaběhla letošní maximum 55,20, její přemožitelky se dostaly pod 55 sekund. Zvítězila mistryně světa ve čtvrtkařské štafetě Cathelijn Peetersová z Nizozemska za 54,31 přesně o půl sekundy před Britkou Linou Nielsenovou.

Švábíková, jež už letos přeskočila 465 cm, zdolala v soutěži přerušené kvůli přepršce 454. Ve složitých podmínkách se předtím napotřetí zachránila na své základní výšce 444. „Oddychla jsem si. Říkala jsem si, že jsem nepřijela do Ostravy nezaložit,“ řekla. Před přerušením se do soutěže vůbec nedostala. „Přes hodinu čistého času jsem čekala na první pokus a došla mi energie. V rozběhu mi to netáhlo, i to tak vypadalo na těch skocích,“ dodala Švábíková.

Běžec Habarta překonal český rekord v běhu na 3000 metrů překážek. Moravčíkův čas padl po 52 letech

Číst článek

Nestačila pouze na olympijskou vítězku z Ria de Janeira Katerinu Stefanidiovou z Řecka (464) a halovou mistryni světa Molly Cauderyovou z Británie, jež překonala 484 cm a neuspěla až s pokusy o vylepšení vlastního letošního světového maxima.

O nejlepší světový výkon roku se postaral na osmistovce Alžířan Džamál Sedžatí, který se do čela letošních tabulek dostal časem 1:43,51 o čtyři setiny. V koulařském sektoru při absenci zraněného Tomáše Staňka potvrdil roli favorita lídr letošních evropských tabulek Leonardo Fabbri. Italský vicemistr světa, který se letos zlepšil na 22,95 metru, zvítězil výkonem 22,40.

Sprinty skončily v Ostravě triumfy favoritů. Halová vicemistryně světa Ewa Swobodová vyhrála stovku za 11,05, olympijský vítěz z dvoustovky Andre de Grasse z Kanady má ze Zlaté tretry dokonce double. Na stovce získal i skalp tokijského šampiona z nejkratšího sprintu Itala Marcella Jacobse, před nímž proběhl cílem i Jamajčan Ryiem Forde. Desetisekundová hranice ale zůstala nepokořená, De Grasse za ní zaostal o desetinu. Na dvoustovce dosáhl času 20,09.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme