Etiopská lékárna nelegálně prodávala doping EPO, přes ulici se konalo atletické mistrovství

Během národního atletického šampionátu v etiopské Adsis Abebě si soutěžící mohli bez problémů koupit zakázaný erytropoetin známý jako EPO, zjistili to reportéři Guardianu a ARD. Etiopské úřady po vyšetřování lékárnu na tři měsíce zavřeli.

Addis Abeba/Etiopie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doping (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

„Lékárna Gishen v Addis Abebě, vzdálená jen několik metrů od národního stadionu, prodala během 26 minut bez předpisu dvěma novinářům celkem devět lahviček EPO. Přes ulici mezitím probíhalo atletické mistrovství,“ napsal Guardian, na případ upozornil spolu s německou ARD.

Líbání, zkažené maso, mastičky. Sportovci si o dopingu vymýšlejí hrozné pohádky, říká Chlumský

Číst článek

Jeden z lékárníků navíc měl přiznat, že už předtím prodal zakázanou látku jednomu z atletů, který se národního šampionátu zúčastnil.

Erytropoetin, známý pod zkratkou EPO, je látka podporující tvorbu červených krvinek. Lidské tělo si ji v určitém množství vyrábí samo, zároveň ji ale zneužívají sportovci pro zlepšení fyzického výkonu. K jejímu užívání se přiznal například slavný cyklista Lance Armstrong.

Etiopské úřady po vyšetřování lékárnu na tři měsíce uzavřeli. Její zaměstnanci po novinářích v utajení nechtěli ani předpis na látku, ani nechtěli znát důvod, proč se ji snaží koupit.

Za doping do vězení

Etiopie je atletickou velmocí, především v bězích na střední a delší tratě. Na nedávném mistrovství světa v Londýně získali etiopští běžci celkem pět medailí včetně dvou zlatých Muktara Erdise na pět kilometrů a Almaz Ayanaové na desetikilometrové trati. Medailisté ale nečelí žádnému podezření, že by porušovali antidopingová pravidla.

Etiopská národní atletická federace, v jejímž čele stojí bývalá vytrvalecká legenda Haile Gebrselassie, ale dlouhodobě čelí kritice za nedbalé dodržování antidopingových pravidel, za doping přitom může jít přistižený sportovec i do vězení.  

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme