‚Tohle je vítězství mateřství.‘ Fraserová-Pryceová je po neděli čtyřnásobnou sprinterskou šampionkou

Už počtvrté ovládla stovku na atletickém mistrovství světa Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, což se dosud žádné sprinterce nepodařilo. V Dauhá to dvojnásobná olympijská vítězka poprvé dokázala jako matka, načež jí média upravila přezdívku z Pocket Rocket (Kapesní raketa) na Mommy Rocket (Raketa máma). Skvělým časem 10,71 sekundy navíc o jedinou setinu zaostala za osobním rekordem z roku 2012.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová | Foto: DYLAN MARTINEZ | Zdroj: Reuters

„Tohle je vítězství mateřství,“ radovala se dvaatřicetiletá Fraserová-Pryceová, která si nedělní triumf na Chalífově stadionu vychutnala s dvouletým synem Zyonem v náručí. „Hodně lidí tvrdí, že vás dítě zpomalí, ale já jsem díky němu naopak ještě rychlejší,“ dodala.

Fraserová-Pryceová a Taylor mají čtvrté zlato. Americká smíšená štafeta zaběhla světový rekord

Číst článek

Vzpomínám si, že když jsem zjistila, že jsem těhotná, úplně mě to zlomilo. Seděla jsem dvě hodiny na posteli a nešla jsem na trénink, protože jsem nevěděla, co mám dělat. Ale přísahala jsem si, že se vrátím,“ řekla Fraserová-Pryceová.

Ta má nyní ze světových šampionátů spolu se štafetami na kontě už osm zlatých medailí. Více jich získali pouze její slavný krajan Usain Bolt (11) a Američanka Allyson Felixová (12). Možná i proto ji legendární americký běžec Michael Johnson označil za nejlepší sprinterku všech dob.

Fraserová na MS debutovala v roce 2007 v Ósace, kde získala stříbro ve štafetě. O rok později na OH v Pekingu nečekaně triumfovala na stovce, totéž zopakovala na další olympiádě v Londýně. Před třemi lety v Riu doběhla třetí, mezitím ovládla šampionáty v Berlíně (2009), Moskvě (2013) a Pekingu (2015). V Moskvě navíc vyhrála i dvoustovku a štafetu, naprázdno vyšla jen v roce 2011 v Tegu, kde skončila čtvrtá.

Rodačka z Kingstonu pochází z chudých poměrů, jako dítě občas zažila i hlad. Trpěla jsem nedostatkem sebevědomí, protože jsem neměla pěkné oblečení ani hezký dům a musela jsem jezdit autobusem,“ vzpomínala Fraserová-Pryceová na dětství. Všechno změnil až olympijský triumf v Pekingu, jímž se drobná sprinterka, která proslula i extravagantními účesy, zařadila mezi největší atletické hvězdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme