Po kladivářích jury udělila dvě bronzové medaile i v běhu na 110 metrů překážek

Protesty přinesly na mistrovství světa v atletice nezvyklé udělení dvou bronzových medailí v hodu kladivem a běhu na 110 metrů překážek. Mezi kladiváři se na třetí místo posunul Polák Wojciech Nowicki, na krátkých překážkách získal dodatečně bronz Španěl Orlando Ortega, který doplatil na kolizi s padajícím Jamajčanem Omarem McLeodem.

Dauhá (Aktualizováno: 20:59 3. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský kladivář Wojciech Nowicki | Foto: Pawel Kopczynski | Zdroj: Reuters

V kladivu polská výprava reklamovala, že se Maďar Bence Halász po úvodním pokusu dlouhém 78,18 metru dotkl plochy mimo kruh. Jury jim v noci na základě videozáznamu dala zapravdu a posunula na třetí příčku Nowického, který v poslední sérii hodil 77,69.

Mílařka Mäki postoupila do semifinále. Diskařce Staňkové nestačil ani nejlepší letošní výkon

Číst článek

Zároveň ale ponechala na bronzové příčce i Halásze, jehož úvodní pokus měl být neplatný. Pak už měl jen jeden platný pokus dlouhý 73,76 metru, což by znamenalo poslední místo ve finále.

„Jury je přesvědčena, že rozhodnutí o prvním hodu ovlivnilo přístup maďarského atleta k jeho zbývajícím pokusům. Proto jury v zájmu férového přístupu k oběma sportovcům rozhodla, že by měly být uděleny dvě bronzové medaile,“ uvedla jury.

Koulař Staněk postoupil do finále mistrovství světa. Limit přehodil až posledním pokusem

Číst článek

Poláci tak získali v kladivu dvě medaile. Počtvrté za sebou se stal mistrem světa Pawel Fajdek. Ve finále vedl od začátku do konce, hned dvakrát přehodil hranici 80 metrů, jeho nejlepší pokus měřil 80,50.

Ortega v závěru finále na 110 metrů překážek doplatil na pád obhájce titulu McLeoda, který se mu ze sousední dráhy připletl do cesty. Španělský překážkář musel zpomalit a klesl z průběžného třetího místa na pátou příčku. Španělé podali protest, domáhali se opakování finále nebo umožnění sólového běhu pro Ortegu, případně udělení druhé bronzové medaile.

Jury ho nejdříve zamítla s tím, že se jedná o běžnou situaci v této disciplíně, ale pak své rozhodnutí přehodnotila. Ortega tak dostane bronzovou medaili stejně jako Francouz Pascal Martinot-Lagarde, který proběhl jako třetí cílem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme