Atletická federace požaduje obnovení pravidla o hormonální léčbě. Jeho platnost soud dřív pozastavil

Mezinárodní atletická federace IAAF požádala u švýcarského civilního soudu o obnovení pravidla, podle kterého nesmějí běžkyně s přirozeně vyšší hladinou testosteronu závodit na středních tratích bez hormonální léčby. Soud jeho platnost na žádost jihoafrické atletky Caster Semenyaové na začátku června pozastavil, IAAF se ale ve stanovené lhůtě odvolala.

Curych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Caster Semenyaová | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

Federace obhajuje nutnost zavedení pravidla snahou o udržení stejných šancí a rovnoprávnosti pro všechny ženy. Zajištění férových soutěží vyžaduje podle IAAF ochranu kategorie „ženy“ na základě biologie, nikoliv podle vnější identifikace s daným pohlavím.

Někdy schválně zpomalovala, tvrdí atletická federace. Semenyaová to odmítá a stěžuje si na léčbu

Číst článek

Semenyaová, nejznámější atletka, jíž se opatření týká, se po dočasném zrušení pravidla hodlala vrátit k závodění na středních tratích. Zatím není jasné, zda zůstane jeho platnost pozastavená až do definitivního vyřízení případu, které se může táhnut několik měsíců. Zástupci soudu se k otázce ještě nevyjádřili.

Zatím tedy není jasné, zda bude Semenyaová moci závodit na Diamantové lize ve Stockholmu na své parádní trati 800 metrů, kam je přihlášená. Dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů jednoznačně odmítá, že by dál podstupovala léčbu.

Podle studie, na jejímž základě IAAF pravidlo zavedla, mají atletky s odlišným pohlavním vývojem oproti soupeřkám výhodu. Díky výrazně vyšší hladině mužského pohlavního hormonu, než je u žen běžná, mají stejný vývoj kostry, stejný nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě.

Arbitrážní soud pro sport (CAS), na který se Semenyaová původně obrátila, její odvolání v květnu zamítl. V odůvodnění konstatoval, že pravidlo je sice diskriminující, ale je nutné k zajištění spravedlivosti soutěží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme