Musím probudit tělo, usmyslel si norský zázrak. Pak zbořil národní rekord v běhu na 5 kilometrů

Ani komorní atmosféra nezabránila norskému vytvralci Jakobu Ingebrigtsenovi, aby ve Stavangeru překonal národní rekord v silničním běhu na pět kilometrů. Časem 13 minut a 28 vteřin vylepšil o devět sekund loňský výkon Sondreho Norstada Moena a zařadil se na páté místo evropských historických tabulek.

Stavanger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhledem k omezením kvůli koronaviru se ve Stavangeru konal jen komorní závod za účasti pěti běžců v mužském rozběhu. Mezi nimi byl i další z Ingebrigtsenových bratrů Henrik, mistr Evropy na 1500 metrů z roku 2012.

Pěstuje kávu a trestá podvodníky. Kdybych dopoval, v Etiopii bych zemřel, říká maratonská legenda

Číst článek

Na třetím kilometru běželi spolu už jen oba sourozenci. Devatenáctiletý Jakob zaútočil několik stovek metrů před cílem a zvítězil. Henrik doběhl o čtyři sekundy za ním, takže se rovněž dostal pod bývalý norský rekord.

Letos poprvé a hned rekord

Jakob Ingebrigtsen závodil poprvé od loňského prosince, kdy počtvrté za sebou vyhrál juniorskou kategorii na ME v krosu. V hale kvůli zdravotním problémům nevyběhl a pak přišlo rušení závodů kvůli koronaviru. „Byla zábava si zase připnout na hruď startovní číslo. Ale musím probudit své tělo,“ řekl.

Nejrychlejším Evropanem na pět kilometrů na silnici je Francouz Jimmy Gressier, který v únoru v Monaku zaběhl čas 13:18. Tehdy ho porazil jen Uganďan Joshua Cheptegei, který výkonem 12:51 překonal světový rekord. Ten ale ještě nebyl ratifikován.

„Příště možná na dráze, kdo ví?“ napsal si po rekordu Jakob na instagram:

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme