'Když vyhraju, skončím.' Newyorský maraton má po 40 letech americkou vítězku

Fanoušci americké atletiky si museli na svou vítězku jednoho z nejprestižnějších maratonů počkat přesně čtyřicet let. Americká běžkyně triumfovala v New Yorku naposledy v roce 1977. Šlo o Miki Gormanovou, která závod ovládla i v roce 1976. V té době ale jen těžko někdo mohl tušit, že čekání na další americkou vítězku se protáhne až do nového tisíciletí. Tuto nelichotivou šňůru letos přetrhla Shalane Flanaganová.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shalane Flanaganová vyhrála nedělní newyorský maraton a stala se po čtyřiceti letech první americkou vítězkou tohoto závodu.

Shalane Flanaganová vyhrála nedělní newyorský maraton a stala se po čtyřiceti letech první americkou vítězkou tohoto závodu. | Zdroj: Reuters

 „Je to nepopsatelné,“ rozplývala se šestatřicetiletá Flanaganová a na cílové čáře neskrývala slzy radosti. „Snažím si ten moment co nejvíce užít a vychutnat.“

V závodě předčila svoji největší soupeřku Mary Keitanyovou z Keni, která opanovala maraton v posledních třech letech. Američanka se trojnásobné keňské vítězce tři míle před cílem "utrhla" a s téměř minutovým náskokem si doběhla pro svůj první velký maratonský triumf.

Trpět pro vítězství

Ve svém prvním newyorském maratonu - v roce 2010 - skončila Flanaganová druhá, dalších ročníků se až do toho letošního vůbec nezúčastnila.

Kvůli zdravotním problémům vynechala maraton v Bostonu a soustředila se primárně na New York a na svou největší soupeřku Keitanyovou. Tu Flanaganová označila za "alfa závodnici" a přiznala, že je ochotna si závod s nevyzpytatelnou Keňankou pro vítězství klidně i "protrpět".

Nakonec nešlo o plané řeči a favorizované Keitanyové Američanka překazila útok na čtvrtý triumf za sebou. Flanaganová zvítězila v čase 2:26:53.

Eva Vrabcová Nývltová si na maratonu v New Yorku vylepšila osobní rekord a skončila sedmá

Číst článek

Vítězství a konec

Už před závodem se americká běžkyně nechala slyšet, že v případě výhry ukončí svou běžeckou kariéru, která čítá mimo jiné účast na posledních třech olympijských hrách. V Pekingu získala po diskvalifikaci turecké závodnice stříbrnou medaili na desetikilometrové trati.

Závod se konal ani ne týden po teroristických útocích, při kterém zemřelo osm lidí. „New York se teroristům nevzdá. To je zpráva, kterou posíláme celému světu,“ prohlásil starosta New Yorku Bill de Blasio, který bude v následujících dnech usilovat o znovuzvolení.

Matouš Veselský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme