Bývalý předseda atletické federace Lamine Diack půjde ve Francii před soud. Čelí obvinění z korupce

Lamine Diack, bývalý předseda mezinárodní atletické federace IAAF, stane ve Francii před soudem. Žalobce ho obvinil z korupce a praní špinavých peněz, vyšetřující soudce návrh na zahájení procesu schválil. Šestaosmdesátiletý Diack ze Senegalu je v zemi od listopadu 2015 v domácím vězení.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident IAAF Lamine Diack byl obviněn z korupce a praních špinavých peněz. | Foto: Vinod Divakaran | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Soud podle médií nezačne dříve než v příštím roce. Obžalováni jsou rovněž Diackův syn Papa Massata, který byl marketingovým poradcem IAAF, a ruští funkcionáři Valentin Balachničev a Alexej Melnikov. Všichni budou nejspíš souzeni v nepřítomnosti.

Až 700 tisíc eur za zatajený pozitivní test. Francie vydala zatykač na bývalé ruské atletické funkcionáře

Číst článek

Diack mladší, na kterého je vydán mezinárodní zatykač, pobývá doma v Senegalu, který ho odmítá vydat do Francie. Své občany nevydává ani Rusko. Balachničev byl šéfem ruské atletiky a pokladníkem IAAF, Melnikov pracoval jako reprezentační šéftrenér. Oba už byli kvůli své roli v korupčním a dopingovém skandálu potrestáni doživotním zákazem působení v atletice.

Diack starší stál v čele světové atletiky v letech 1999 až 2015. Čelí obvinění, že bral úplatky za skrývání dopingu ruských atletů. To se dělo právě na francouzském území, podle médií se za jeden zatajený pozitivní test platilo 300 až 700 tisíc eur.

Francouzské úřady také vyšetřovaly, zda Diack spolu se synem neovlivňovali volby pořadatelů olympijských her a dalších významných sportovních akcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme