Další rekord v běhu na 10 000 metrů. Hassanovou po dvou dnech překonala Etiopanka Gideyová

Etiopanka Letesenbet Gideyová vylepšila v Hengelu pouhé dva dny starý světový rekord Sifan Hassanové v běhu na 10 000 metrů. Časem 29:01,03 minuty posunula o více než pět sekund výkon nizozemské závodnice, jež se na stejném stadionu blýskla v neděli v rámci tradičního mítinku.

Hengel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopská vytrvalkyně Letesenbet Gideyová | Foto: AHMED JADALLAH | Zdroj: Reuters

Třiadvacetiletá Gideyová se o rekordní zápis postarala při národní olympijské kvalifikaci, kterou nizozemské dějiště hostí. Historické maximum na desítce přidala k tomu na poloviční trati, jež vytvořila vloni v říjnu ve Valencii časem 14:06,62.

Po pěti letech padl rekord v běhu na 10 000 metrů, v Hengelu ho pokořila Nizozemka Hassanová

Číst článek

Vicemistryně světa v běhu na 10 000 metrů Gideyová bleskurychle vrátila rekord do Etiopie. Hassanová se sice rovněž v africké běžecké velmoci narodila, ale reprezentuje Nizozemsko a nyní zůstala alespoň evropskou rekordmankou.

V neděli překonala o téměř 11 sekund výkon Almaz Ayanaové, která v roce 2016 získala v Riu de Janeiro zlatou olympijskou medaili výkonem 29:17,45. Ayanaová tehdy vymazala z rekordních tabulek o 14 sekund horší čas Číňanky Wang Ťün-sia, který odolával dlouhých 23 let.

Gideyová dosud na dráhové desítce startovala zřídka a jejím osobním maximem byl čas 30:21,23 z předloňska. Stejně jako vloni ve Valencii jí k rekordu pomohla technologie v podobě světelného ukazatele tempa na vnitřní straně dráhy.

„Čekala jsem, že rekord zaběhnu,“ citovala Světová atletika Gideyovou, jež drží zároveň rekordy na tratích 5000 a 10 000 metrů jako první žena po slavné Norce Ingrid Kristiansenové, jež to dokázala na přelomu 80. a 90. let. „Zkusím zaběhnout rekord znovu a pokořit 29 minut,“ dodala Gideyová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme