Eliud Kipchoge vyhrál Londýnský maraton v druhém čase historie. Nejrychlejší žena byla Brigid Kosgeiová

Londýnský maraton vyhrál v druhém čase historie 2:02:37 světový rekordman Eliud Kipchoge z Keni. Čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz si v ulicích britské metropole připsal rekordní čtvrté vítězství. Hvězdný domácí vytrvalec Mo Farah doběhl pátý, závod žen vyhrála Keňanka Brigid Kosgeiová.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eliud Kipchoge probíhá jako vítěz cílem Londýnského maratonu

Eliud Kipchoge probíhá jako vítěz cílem Londýnského maratonu | Foto: Paul Childs | Zdroj: Reuters

Kipchoge běžel první maraton po loňském Berlíně, kde časem 2:01:39 stanovil světový rekord. Keňský suverén vyhrál už dvanáctý z třinácti maratonských závodů, ke kterým od roku 2013 nastoupil.

Souboj atletických legend na Londýnském maratonu. Na trati se představí Eliud Kipchoge i Mo Farah

V Londýně se na druhé místo historického pořadí dostal Etiopan Mosinet Geremew (2:02:55), třetí doběhl jeho krajan Mule Wasihun (2:03:16). Šestatřicetiletý Farah, čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5 000 a 10 000 metrů, na pátém místě marně usiloval o vylepšení svého evropského rekordu 2:05:11. Zaostal za ním o 28 sekund.

Kosgeiová se časem 2:18:20 zařadila na sedmé místo historických tabulek. Druhou polovinu závodu absolvovala téměř o pět minut rychleji než tu první a osobní rekord z loňského vítězného maratonu v Chicagu si vylepšila o 15 sekund.

Před krajankou a obhájkyní prvenství Vivian Cheruiyotovou měla pětadvacetiletá Kosgeiová v cíli bezmála dvouminutový náskok, před rokem bylo pořadí s podobným odstupem opačné. Trojnásobná londýnská vítězka Mary Keitanyová doběhla pátá.

Výsledky Londýnského maratonu:

Muži: 1. Kipchoge (Keňa) 2:02:37, 2. Geremew 2:02:55, 3. Wasihun 2:03:16, 4. Kitata (všichni Et.) 2:05:01, 5. Farah (Brit.) 2:05:39, 6. Tola (Et.) 2:06:57.

Ženy: 1. Kosgeiová 2:18:20, 2. Cheruiyotová (obě Keňa) 2:20:14, 3. Derejeová (Et.) 2:20:51, 4. Cheronová 2:20:52, 5. Keitanyová (obě Keňa) 2:20:58, 6. Sissonová (USA) 2:23:08.