Makwala dostal na mistrovství světa stopku kvůli žaludečním potížím. Nachystali na mě past, napsal

Běžec Isaac Makwala nesouhlasí s rozhodnutím Mezinárodní atletické federace IAAF, která mu ze zdravotních důvodů zakázala startovat v úterním finále mistrovství světa na 400 metrů. Třicetiletý reprezentant Botswany tvrdí, že je zdravý, a když přišel na stadion v Londýně, zabránila mu ochranka ve vstupu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžec Isaac Makwala v semifinále | Zdroj: Reuters

Makwala byl jedním z třiceti atletů bydlících na jednom z oficiálních hotelů šampionátu, které postihly žaludeční potíže. Lídr letošních světových tabulek na 200 metrů proto nenastoupil do pondělních rozběhů a z rozhodnutí IAAF poté nemohl startovat ani ve finále na 400 m, kde měl být hlavním vyzyvatelem jihoafrické hvězdy a pozdějšího vítěze Waydea van Niekerka.

Makwala se však podle vlastních slov cítil dobře, proto nerozumí, proč nemohl startovat. „Když jsem přišel na stadion a byl jsem připravený závodit, nachystali na mě past a nepustili mě dovnitř,“ napsal na sociální síti Facebook. „Celý den jsme bojovali, aby pravda vyšla najevo. Stojím si za tím, že nejsem nemocný a že mě neprohlédl žádný doktor,“ dodal.

Připraven závodit 

„Jenom jsem zvracel, ale zase tak hrozné to nebylo,“ prohlásil. „Při rozcvičce jsem byl v pohodě a byl jsem připravený závodit. Tvrdě jsem se na to připravoval a teď mám pocit, jako by to někdo celé sabotoval... Nevím, co říct, protože k celé věci ani nemám všechny informace,“ prohlásil.

IAAF se k případu vyjádřila jen krátce. Nejprve informovala o tom, že Makwalu stáhla ze závodu ze zdravotních důvodů na základě doporučení lékařského delegáta. Poté přidala, že důvodem bylo infekční onemocnění, které u něj objevila lékařská prohlídka.

„Vedoucí výpravy, týmový lékař i fyzioterapeut byli po prohlídce informováni, že atlet by měl být 48 hodin v karanténě a přijde tak o finále běhu na 400 metrů,“ uvedla IAAF v prohlášení.

Předseda botswanské atletické federace Falcon Sedimo však v rozhovoru pro BBC uvedl, že Makwalu nikdo nekontroloval a že se navíc o celé záležitosti dozvěděl z médií. „Měl prostě jeden z příznaků nemoci, tak to vzali z jedné vody na čisto,“ prohlásil. „Navíc nás nikdo o ničem oficiálně neinformoval. O tom, že nemůže startovat, jsme se dozvěděli z médií,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme