Běžec Kipchoge vylepšil při Berlínském maratonu světový rekord, původní překonal o víc než minutu

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge vyhrál Berlínský maraton ve výrazně vylepšeném světovém rekordu 2:01:40. Třiatřicetiletý olympijský vítěz překonal o 1:18 minuty dosavadní historické maximum krajana Dennise Kimetta, jenž ho zaběhl v roce 2014 také na rychlé trati v německé metropoli.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eliud Kipchoge v cíli berlínského maratonu

Eliud Kipchoge v cíli berlínského maratonu | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Byl jsem perfektně připravený, prostě jsem běžel. A teď jsem nesmírně vděčný a šťastný,“ uvedl Kipchoge. Na stupních vítězů ho doplnili další Keňané Amos Kipruto a bývalý světový rekordman Wilson Kipsang. Závod žen vyhrála jejich krajanka Gladys Cheronová v traťovém rekordu 2:18:11.

Výhra díky chladnému počasí. Bostonský maraton ovládli Japonec Kawauči a Američanka Lindenová

Za slunného a teplého počasí Kipchoge dosáhl na jeden z posledních velkých úspěchů, který mu v bohaté sbírce chyběl. Vedle maratonského zlata z OH v Riu de Janeiro už v minulosti získal titul mistra světa v běhu na 5000 m. V Berlíně triumfoval potřetí a obhájil loňské vítězství.

Za pomoci tří vodičů rozjel Kipchoge ďábelské tempo a bylo jasné, že jeho soupeřem bude pouze časomíra. Půlmaratonskou vzdálenost zvládl za 1:01:06 a byl o 39 sekund rychlejší než Kimetto při rekordním běhu. Keňana nerozhodilo ani to, když po 25 kilometrech odpadl poslední z vodičů a on zůstal na boj s časem sám.

„Bylo to tvrdé. Běžel jsem si vlastní závod, ale věřil jsem svému kouči a svému plánu. Jsem nadšený, že jsem konečně do třetice v Berlíně rekord překonal,“ připomněl Kipchoge své předchozí nezdařené útoky na Kimettův čas. V roce 2015 ho zbrzdily problémy s botami, loni zase vítr a déšť.

Kipchoge byl už před závodem držitelem nejlepšího maratonského času historie, který zaběhl ve speciálním projektu firmy Nike loni v květnu na autodromu v Monze. Jeho výkon 2:00:25 však kvůli nestandardním podmínkám jako světový rekord nemohl být uznán.