Desetibojař Sýkora zazářil v hodu diskem a posunul se na mistrovství světa do první desítky

Vícebojař Jiří Sýkora na mistrovství světa zazářil v disku. V sedmé disciplíně si vylepšil osobní rekord bezmála o metr a půl na 54,39 metru a nenašel přemožitele. Takový výkon před ním žádný desetibojař na mistrovství světa nepředvedl. Sýkora se díky tomu posunul v průběžném pořadí do nejlepší desítky.

Eugene (Aktualizováno: 21:56 24. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod na 35 km chůze.

Závod na 35 km chůze. | Foto: Gregory Bull | Zdroj: ČTK / AP

Po nepovedeném úvodním dnu, který zakončil na devatenácté příčce, se dnes jedinému českému vícebojaři v Eugene daří o poznání lépe. Už na překážkách se časem 14,14 sekundy na dvě setiny přiblížil osobnímu maximu a pak se zaskvěl v disku. Druhým pokusem si osobní rekord posunul o 75 centimetrů a ve třetím přidal dalších 72 cm navrch.

O nejlepší diskařský desetibojařský výkon v historii MS připravil Briana Claye, který v Helsinkách 2005 na cestě ke světovému titulu hodil 53,68. Juniorský mistr světa z roku 2014 se před skokem o tyči posunul i díky odstoupení Australana Ashleyho Moloneyho na průběžnou osmou příčku. Může atakovat osobní rekord 8122 bodů z loňského mítinku ve španělské Aroně.

Hlaváč má osobní rekord

Olympijský vítěz na dvacítce Massimo Stano vyhrál premiérový závod na 35 kilometrů chůze. Výkonem 2:23:14 porazil o sekundu lídra světových tabulek Masatoru Kawana z Japonska. Bronzovou medaili získal Švéd Perseus Karlström, pro něhož je to druhý bronz na šampionátu v Eugene. Třetí skončil i v závodě na 20 kilometrů. Český reprezentant Vít Hlaváč obsadil 23. místo. Osobní rekord si vylepšil o více než osm minut na 2:32:50.

Pětadvacetiletý Hlaváč začínal závod v polovině čtvrté desítky, ale postupně se propracovával dopředu. Konečné umístění předčilo jeho očekávání. „Už třicítka by byla před startem úplně fantastický výsledek. Myslím, že jsem byl nějaký dvaačtyřicátý (podle tabulek),“ řekl České televizi.

Oštěpař Vadlejch po zisku bronzu: Na medaili jsem si věřil, s výkonem nejsem spokojený nikdy

Nadchl ho i výkon. „Je to úplně skvělé, mám hroznou radost. Chtěl jsem jít 2:35 a ideálně pod to, hlavně to nepřepálit na začátku. To se úplně nepovedlo, ale cítil jsem se dobře a držel jsem trochu vyšší tempo. Vydržel jsem to až do konce a dokonce jsem to stupňoval, takže paráda,“ radoval se. V závěru mu dodávalo energii, když předcházel umdlévající soupeře.

Hrdinou první poloviny závodu byl Japonec Daisuke Macunaga. Juniorský mistr světa z Eugene 2014 vyrazil okamžitě po startu dopředu a na třináctém kilometru měl více než minutový náskok před skupinou pronásledovatelů s největšími favority. Pak ale začal zpomalovat, krátce po dvacátém kilometru byl dostižen a postupně se propadl až za Hlaváče na 26. místo.

Boj o medaile se rozhodoval v posledních kilometrech, kdy z čelní skupiny postupně odpadali jednotliví závodníci. Necelé tři kilometry před cílem přišel o šance na vítězství Karlström. V samotném závěru Stano opakovaně nastupoval Kawanovi a těsný náskok uhájil, ačkoliv se v cílové rovince zdržel, když si bral italskou vlajku.

Mistrovství světa v atletice v Eugene (USA):
Finále:
Muži:
35 km chůze: 1. Stano (It.) 2:23:14, 2. Kawano (Jap.) 2:23:15, 3. Karlström (Švéd.) 2:23:44, 4. Pintado (Ekv.) 2:24:37, 5. Che Siang-chung (Čína) 2:24:45, 6. Dunfee (Kan.) 2:25:02, 7. Bonfim (Braz.) 2:25:14, 8. Arévalo (Kol.) 2:25:21, ...23. Hlaváč (ČR) 2:32:50.
Desetiboj (po sedmé disciplíně): 1. Lepage (Kan.) 6427 (100 m: 10,39 - dálka: 754 - koule: 14,83 - výška: 199 - 400 m: 46,84 - 110 m př.: 13,78 - disk: 53,26), 2. Owens-Delerme (Portor.) 6309 (10,52 - 764 - 14,97 - 2020 - 45,07 - 13,88 - 42,36), 3. Ziemek (USA) 6221 (10,57 - 770 - 15,37 - 208 - 49,56 - 14,47 - 48,40), 4. Mayer (Fr.) 6216, 5. Victor (Gren.) 6157, 6. Garland (USA) 6140, ...8. Sýkora (ČR) 5973 (11,11 - 714 - 14,89 - 193 - 49,29 - 14,14 - 54,39).