Na Londýnském maratonu padl rekord, mezi muži triumfoval vítěz z Prahy

Keňská běžkyně Mary Keitanyová vytvořila při svém třetím vítězství v maratonu v Londýně světový rekord v čistě ženském závodu časem 2:17:01. Rychleji v historii běžela jen Britka Paula Radcliffeová, která v roce 2003 právě v metropoli nad Temží zvítězila za 2:15:25. Tehdy však na trati těžila z pomoci dvou mužských vodičů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jepkosgei Keitanyová

Jepkosgei Keitanyová | Zdroj: Reuters

Mezi muži vyhrál Keňan Daniel Wanjiru v čase 2:05:48. Dvojnásobný vítěz Pražského půlmaratonu porazil o devět sekund etiopskou hvězdu Kenenisu Bekeleho.

Dosavadní rekord v ženském závodu držela rovněž Radcliffeová, jejíž dvanáct let starý výkon z Londýna dnes Keitanyová překonala o 41 sekund. Pětatřicetiletá Keňanka zvládla první polovinu závodu za 1:06:54, ale tempo atakující absolutní historické maximum v sólovém běhu neudržela.

"Běželo se rychle, tak jsem se snažila to udržet. Počasí bylo výborné oproti loňské zimě. Cítila jsem se dobře, mám natrénováno a snažila jsem se do toho šlapat. S časem jsem nadmíru spokojená," uvedla Keitanyová, která si zopakovala vítězství z let 2011 a 2012. Tři prvenství má také z maratonu v New Yorku.

Druhá doběhla Etiopanka Tiruneš Dibabaová, kterou v závěru trápily křeče v břiše. Trojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa na 5000 a 10.000 metrů se přesto výkonem 2:17:56 zařadila na třetí místo historických tabulek.

Wanjiru, který vyhrál půlmaraton v Praze loni a předloni, dosáhl v 23 letech životního úspěchu. Překonal loňský triumf z Amsterodamu, i když za svým osobním rekordem z nizozemského závodu zaostal o necelou půlminutu.

V závěru udržel za svými zády Bekeleho. Světový rekordman na dráhové pětce a desítce v průběhu závod odpadl z vedoucí skupinky, ale dokázal se vrátit a vybojoval alespoň druhé místo. Plány na světový rekord, který drží Keňan Dennis Kimetto časem 2:02:57, mu opět nevyšly. Třetí skončil debutant na maratonské trati Keňan Bedan Karoki.

Londýnský maraton:
Muži: 1. Wanjiru (Keňa) 2:05:48, 2. Bekele (Et.) 2:05:57, 3. Karoki 2:07:41, 4. Kirui (oba Keňa) 2:07:45, 5. Simbu (Tan.) 2:09:10, 6. Ghebreslassie (Erit.) 2:09:57.
Ženy: 1. Keitanyová (Keňa) 2:17:01, 2. T. Dibabaová 2:17:56, 3. Mergiaová (obě Et.) 2:23:08, 4. Cheruiyotová (Keňa) 2:23:50, 5. Weightmanová (Austr.) 2:25:15, 6. Thweattová (USA) 2:25:38.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít